Ky qytet në Amerikën Latine ka filluar racionimin e ujit për 9 milionë njerëz! Plasin memet me “The Simpsons”

12/04/2024 08:06

Një meme e re po shpërndahet gjerësisht këtë javë në mediat sociale në kryeqytetin e Kolumbisë, Bogotá, ndërsa qyteti po përballet me krizën e ujit.

Është një imazh i C. Montgomery Burns, supervillani nga seriali i animuar “The Simpsons”, i cili shfaqet te dera me një tufë trëndafilash të kuq dhe një kuti çokollate në formë zemre. Duke buzëqeshur, ai thotë: Pashë që racioni juaj i ujit është i ndryshëm nga i imi.

Kjo meme pasqyron një sens humori të errët mes disa Bogotanos pas njoftimit të autoritetit të qytetit të hënën se banorëve do t’u duhej të racionojnë ujin pasi thatësira, e nxitur nga El Niño , i shtyn rezervuarët drejt niveleve më të ulëta rekord.

Racionimi hyri në fuqi të enjten në mëngjes. Bogota dhe dhjetëra qytete përreth janë ndarë në nëntë zona të ndryshme me ndërprerje të ujit të rrjedhshëm për 24 orë në secilën zonë me një rotacion që do të rivendoset çdo 10 ditë. Masat do të prekin rreth 9 milionë njerëz.

Ka plane emergjence për të siguruar që shkollat ​​dhe spitalet të kenë furnizim të vazhdueshëm, kanë thënë autoritetet.

Masat janë pjesë e planeve emergjente të prezantuara nga qeveria kolumbiane dhe kryetari i bashkisë së qytetit pasi rezervuarët arritën nivelet “historikisht të ulëta”.

Rezervuarët Chuza dhe San Rafael, pjesë e Sistemit Chingaza që siguron 70% të ujit të pijshëm të qytetit, janë në pozicione veçanërisht kritike, sipas autoriteteve lokale.

“Le të mos harxhojmë asnjë pikë ujë në Bogota në këtë kohë,” tha kryebashkiaku Carlos Fernando Galán në një konferencë shtypi të hënën, duke shtuar, “kjo do të na ndihmojë që këto kufizime të mund të hiqen më shpejt ose të reduktohen.”

Nuk është e pazakontë që qytetet në Amerikën Latine të përballen me krizat e ujit. Bogotá bashkohet me Mexico Cityn në veriperëndim të tij, i cili gjithashtu mund të jetë në prag të mbarimit të ujit, pasi kombinimi i ndryshimeve klimatike, El Niño, gjeografia dhe zhvillimi i shpejtë urban i ngarkojnë burimet e tij ujore.

E vendosur në një pllajë malore, Bogota është një nga kryeqytetet më të larta në botë në më shumë se 2,600 metra mbi nivelin e detit. Në lindje të saj, janë majat e Andeve, në perëndim të saj është një luginë e harlisur përmes së cilës gjarpëron Magdalena, lumi më i madh i Kolumbisë dhe një burim jetik uji.

Lagështia nga pyjet tropikale të shiut përgjatë Magdalenës ngrihet në luginat malore dhe përplaset me temperaturat më të ftohta në majë, duke gjeneruar shi.

Top Channel