Kur bëhet fjalë për konkurset e bukurisë, është e rëndësishme të lini një përshtypje që do të zgjasë për dekada. 

Shumë fitues të konkursit kanë qenë në gjendje të kenë një ndikim të qëndrueshëm, por një nga më të dalluarat është Miss Universe e parë e Tajlandës, Apasra Hongsakula. Përveçse ka arritje për ndikimin e saj pozitiv brenda Tajlandës, ajo njihet edhe për pamjen e saj që sfidon moshën. Ajo tani është 76 vjeç, por duket në të 30-at.

Lexoni për të mësuar sekretet se si Miss Universe e parë e Tajlandës duket ende kaq rinore.

Apasra Hongsakula ka lindur në Bangkok dhe e kishte pasion kërcimin që në moshë të re. Ajo vazhdoi të studionte kërcim në Shtetet e Bashkuara, ku “u nxor në pah” nga një zbulues talentesh, i cili e inkurajoi të hynte në konkursin Miss Universe. Bukuria e saj natyrore, hiri dhe ekuilibri e bënë atë të dallohej nga konkurrentët e tjerë dhe ajo u kurorëzua fituese.

Hongsakula u kurorëzua Miss Universe në vitin 1965, duke shënuar një moment të rëndësishëm në historinë e Tajlandës. Fitorja e saj solli krenari dhe gëzim të pamasë për popullin e Tajlandës, pasi ishte hera e parë që një grua tajlandeze fitonte një konkurs ndërkombëtar bukurie.

Teksa ajo ka kaluar vite me këtë vlerësim historik, publiku i gjerë nuk mund të mos vinte re se ajo dukej se po sfidonte procesin e plakjes. Dhe tani që ka mbushur 76 vjeç, shumë njerëz nuk mund ta besojnë se sa e re duket ende. Disa madje kanë spekuluar se ajo ka kryer operacione plastike.

Thashethemet filluan kur një foto e saj u publikua, ku dukej rinore dhe rrezatuese, ndërsa qarkulloi në internet. Megjithatë, menaxheri i saj ka thënë se Apasra nuk ka pasur kurrë asnjë operacion dhe i mohon pretendimet. Ndryshimet e vetme që burimet kanë thënë se ajo ka bërë është ndryshimi i flokëve të saj nga onde në të drejtë. Burimet thonë se ajo ka një sekret tjetër sesi qëndron kaq e re.

Apasra është shprehur se pamja e saj rinore i detyrohet një stili jetese të shëndetshëm dhe gjenetikës së mirë, sesa ndonjë procedure kozmetike. Për më tepër, Apasra dihet se ka një dietë dhe mënyrë jetese të shëndetshme. Ajo është vegjetariane dhe shpesh poston në lidhje me vaktet e saj të shëndetshme dhe rutinat e ushtrimeve në rrjetet e saj sociale.

Një dietë e pasur me fruta, perime dhe proteina pa yndyrë mund t’i sigurojë trupit lëndë ushqyese dhe antioksidantë thelbësorë që mund të ndihmojnë për të mbajtur një pamje rinore. Ajo ka theksuar rëndësinë e kujdesit për trupin përmes ushqyerjes dhe ushtrimeve të duhura dhe inkurajon të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë.

Një aspekt tjetër i regjimit të saj shëndetësor përfshin rutinën e saj të lëkurës. Apasra kujdeset për lëkurën e saj duke përdorur produkte me cilësi të lartë për kujdesin e lëkurës dhe duke bërë rregullisht fytyrën. Ajo gjithashtu shmang ekspozimin e tepërt të diellit, i cili mund të shkaktojë plakje të parakohshme dhe dëmtim të lëkurës. Kjo është një nga mënyrat më me ndikim që ajo ka vazhduar të duket sikur është vetëm 30 vjeç.

Së fundmi, Apasra ka një pikëpamje pozitive për jetën dhe dihet se praktikon vëmendjen dhe meditimin. Reduktimi i niveleve të stresit mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin e përgjithshëm dhe mund të kontribuojë në një pamje rinore.

Apasra Hongsakula vazhdon të jetë një ikonë për gratë tajlandeze, duke frymëzuar shumë që të ndjekin ëndrrat e tyre dhe të besojnë në vetvete. Ajo ka vazhduar të jetë një figurë me ndikim në Tajlandë, duke përdorur platformën e saj për të promovuar kauza të ndryshme bamirësie dhe për të fuqizuar gratë. Sot, ajo mbetet një figurë e dashur në Tajlandë dhe mbahet mend si një pioniere që hapi rrugën për brezat e ardhshëm të grave tajlandeze.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel