Tërmetet në Islandë janë më të dobëta, por paralajmërimi i vullkanit vazhdon

13/11/2023 13:00

Aktiviteti sizmik është lehtësuar në Islandën jugperëndimore, por ende pritet një shpërthim vullkanik, thonë shkencëtarët.

Edhe pse më shumë se 500 tërmete kanë goditur gadishullin Reykjanes që nga mesnata, ata kanë qenë më të dobët se dy ditët e fundit.

Por ekspertët theksojnë se një lumë magmë i gjatë 15 km që rrjedh nën gadishull është ende aktiv, duke kërcënuar qytetin tashmë të evakuuar të Grindavik.

Shumica e lëkundjeve kanë ndodhur nën të dhe qindra njerëz janë larguar. Në rrugët e qytetit janë shfaqur çarje teksa rrëshqitja e tokës ka ndikimin e saj në zonë.

Grindavik është vetëm 15 km në jug të Aeroportit Ndërkombëtar Keflavik, por fluturimet ende funksionojnë normalisht.

Udhëtarët kanë frikë nga një përsëritje e mundshme e shkaktuar në prill 2010, kur vullkani islandez Eyjafjallajokull shpërtheu. Reja e hirit solli kaos në industrinë ajrore evropiane për një javë të tërë, me më shumë se 50,000 fluturime të anuluara. Megjithatë, deri më tani nuk ka pasur ndotje të ngjashme të ajrit.

Një burrë që u detyrua të braktiste Grindavik ka thënë se ka frikë se mund të mos e shohë më kurrë shtëpinë e tij. Gisli Gunnarsson, 29 vjeç, një kompozitor i lindur dhe rritur në qytet, i tha agjencisë së lajmeve PA se situata ishte “e zymtë”. E dashura e tij Caitlin McLean, nga Skocia, e cila po e vizitonte atë në atë kohë, ka kapur momentin të premten kur mobiljet dhe pajisjet e ndriçimit u tronditën fuqishëm në shtëpinë e Gunnarsson.

“Rreth orës katër të së premtes, [tërmetet] sapo filluan të ishin të pandërprera. Vetëm tërmete të mëdha të vazhdueshme për orë të tëra,” tha Gunnarsson. “Së pari dhe më kryesorja, mendimi se mund të mos e shihni më kurrë qytetin tuaj të lindjes, është i vështirë. Ne të gjithë dolëm me nxitim nga [Grindavik] shpejt, brenda disa orësh, kështu që nuk menduam vërtet në atë kohë se ndoshta mund të ishte hera e fundit që shohim shtëpinë tonë, kështu që ka qenë e vështirë.”

Javët e fundit janë regjistruar mijëra lëkundje rreth vullkanit Fagradalsfjall aty pranë.

Ato janë përqendruar në Gadishullin Reykjanes, i cili kishte mbetur i fjetur ndaj aktivitetit vullkanik për 800 vjet përpara një shpërthimi të vitit 2021.

Islanda ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa Zyra Meteorologjike Islandeze ka thënë se ekziston rrezik i konsiderueshëm për një shpërthim.

Thor Thordason, profesor i vullkanologjisë në Universitetin e Islandës, i tha BBC-së se magma tani ishte më pak se 800 metra nën sipërfaqe dhe se një shpërthim dukej i pashmangshëm.

Top Channel