Biden mesazh Izraelit: Spitali i Gazës duhet të mbrohet

13/11/2023 21:42

Spitali Al Shifa i Gazës ka qenë subjekt i një rrethimi nga forcat izraelite, duke vendosur jetën e qindra pacientëve mes të cilëve edhe dhjetëra foshnja të porsalindura, në rrezik.

Mes një rryme rrëfimesh pikëlluese dhe lutjesh të dëshpëruara nga mjekët brenda spitalit, Presidenti amerikan Joe Biden ka dhënë ndoshta fjalët e tij më të rrepta në lidhje me veprimet e Izraelit që nga fillimi i dhunës pas sulmeve të Hamasit të 7 tetorit.

Al Shifa ka tre ditë që është pa energji elektrike dhe ujë, me armë zjarri dhe bomba jashtë kompleksit duke e bërë situatën më të vështirë.

Dhe në një fjalim në Zyrën Ovale, presidenti amerikan tha se spitali “duhet të mbrohet”.

“Është shpresa dhe pritshmëria ime që do të ketë më pak veprime ndërhyrëse në lidhje me spitalin”, tha ai.

Ne do t’ju sjellim më shumë për këtë pasi ta marrim. Shtetet e Bashkuara kanë qenë vazhdimisht aleati më i rëndësishëm i Izraelit, me vendin që është marrësi më i madh kumulativ i ndihmës së huaj amerikane që nga Lufta e Dytë Botërore. Zoti Biden deri më tani i ka rezistuar thirrjeve për të ushtruar presion ndaj Izraelit për të shqyrtuar një armëpushim.

Top Channel