SHBA akuza për Iranin: Po drejton sulme kundër forcave amerikane

09/11/2023 18:54

SHBA-ja ka reaguar në lidhje me veprimin që forcat amerikane bënë mbrëmjen e djeshme, duke goditur objektin e ruajtjes së armëve në Sirinë lindore të përdorur nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe grupet e lidhura me to.

Shtëpia e Bardhë deklaroi se sulmet synojnë të pengojnë separatistët e mbështetur nga Irani që të synojnë personelin amerikan në rajon.

“Ne e dimë se kishte një ndikim praktik në aftësinë e tyre për të armatosur këto grupe, por edhe për të dërguar një sinjal të fortë parandalimi. Këto grupe kanë një zgjedhje për të bërë: nëse duan të vazhdojnë të sulmojnë trupat tona në Irak dhe Siri, atëherë ata do të duhet të përballen me pasojat për këtë. Ne e dimë se IRGC është e përfshirë drejtpërdrejt në ndihmën e këtyre grupeve që të marrin disa nga vendimet që po bëjnë dhe, në fakt, të drejtojë disa nga këto sulme”, tha zëdhënësi John Kirby për CNN.

Pavarësisht akuzave, Irani ka mohuar përfshirjen. Ambasadori iranian në OKB, Amir Saeid Iravani, u shpreh se grupet separatiste po i përgjigjeshin sulmit të Izraelit në Gaza.

Është një reagim i natyrshëm nga grupet e rezistencës. Është vendimi i tyre dhe nga drejtimi i tyre“, tha Iravani.

Top Channel