Që kur Hamasi nisi luftën ndaj Izraelit me sulmin e tij më vdekjeprurës dhe më shkatërrues të nisur ndonjëherë nga Gaza, ka qenë mister se kush e organizoi pushtimin vdekjeprurës.

Shumë nga burrat më të vjetër në Hamas, i cili kontrollon Gazën, mbajnë një profil të ulët publik, ndërsa të tjerë kanë kaluar pjesën më të madhe të jetës së tyre duke i shpëtuar tentativave për vrasje nga Izraeli. Këta janë liderët më të njohur të Hamasit

Ismail Haniyeh

 

Ismail Haniyeh konsiderohet si lideri i përgjithshëm i Hamasit. Një anëtar i shquar i lëvizjes në fund të viteve 1980. Izraeli e burgosi ​​Haniyeh në 1989 për tre vjet. Më pas ai u internua në vitin 1992 në një zonë të ndaluar midis Izraelit dhe Libanit, së bashku me shumë udhëheqës të Hamasit. Pas një viti në mërgim, ai u kthye në Gaza. Në vitin 1997, ai u emërua kryetar i zyrës së udhëheqësit shpirtëror të Hamasit, duke forcuar pozicionin e tij. Hanijeh u emërua kryeministër palestinez në vitin 2006 nga Presidenti Mahmud Abbas, pasi Hamasi fitoi shumicën e vendeve në zgjedhjet kombëtare, por u shkarkua një vit më vonë, pasi grupi rrëzoi partinë Fatah të Abasit nga Rripi i Gazës.

Haniyeh e quajti shkarkimin e tij “jokushtetues”, duke theksuar se “qeveria e tij nuk do të heqë dorë nga përgjegjësitë e saj ndaj popullit palestinez” dhe ai vazhdoi të sundojë në Gaza. Ai u zgjodh kreu i byrosë politike të Hamasit në vitin 2017. Në vitin 2018, Departamenti Amerikan i Shtetit e cilësoi Haniyeh si terrorist. Ai ka jetuar në Katar vitet e fundit.

Jahja Sinwar

 

Udhëheqësi i lëvizjes Hamas në Rripin e Gazës, Yahya Sinwar, ka lindur në vitin 1962. Ai është themeluesi i shërbimit të sigurisë Hamas, i njohur si Majd, i cili menaxhon çështjet e sigurisë së brendshme, heton agjentët e dyshuar izraelitë dhe lokalizon inteligjencën dhe sigurinë izraelite. Sinwar është arrestuar tri herë. Pas arrestimit të tij të tretë në vitin 1988 ai u dënua me katër burgime të përjetshme.

 

Megjithatë, ai ishte në mesin e 1027 të burgosurve arabë palestinezë dhe izraelitë të liruar nga Izraeli në këmbim të një ushtari izraelit, i cili ishte mbajtur rob nga Hamasi për më shumë se pesë vjet. Sinwar u kthye në pozicionin e tij si zyrtar i lartë i Hamasit në Rripin e Gazës në vitin 2017. Në vitin 2015, SHBA e futi Sinwar në listën e zezë si një “terrorist ndërkombëtar”.

Muhamed Deif

 

Mohammed Deif kryeson Brigadat Izz al-Din al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit. Ai është një figurë në hije, e njohur për palestinezët si truri dhe për izraelitët si macja e nëntë jetëve. Autoritetet izraelite e burgosën atë në vitin 1989, por më vonë ai themeloi Brigadat al-Qassam për arrestimin e ushtarëve izraelitë.

 

Pas lirimit të tij, ai ndihmoi në ndërtimin e tuneleve që lejuan luftëtarët e Hamasit të hynin në Izrael nga Gaza. Deif është një nga njerëzit më të kërkuar të Izraelit, i akuzuar për planifikimin dhe mbikëqyrjen e bombave të autobusëve që vranë dhjetëra izraelitë në vitin 1996, si dhe përfshirjen në kapjen dhe vrasjen e tre ushtarëve izraelitë në mesin e viteve 1990. Izraeli e burgosi ​​atë në vitin 2000, por ai u arratis në fillimin e kryengritjes së dytë palestineze. Që atëherë, ai ka lënë pak gjurmë. Atentati më i rëndë kundër tij ndodhi në vitin 2002. Deif mbijetoi por humbi njërin sy. Izraeli thotë se, ai gjithashtu humbi një këmbë dhe një krah dhe ka probleme në të folur.

Forcat izraelite të sigurisë përsëri dështuan ta vrasin Deifin gjatë një sulmi në Rripin e Gazës në vitin 2014, por vranë gruan dhe dy fëmijët e tij.

Marvan Issa

 

Marvan Issa, i njohur si Njeriu Hije dhe krahu i djathtë i Mohammed Deif, është nënkryetari i Brigadave Izz al-Din al-Qassam. Forcat izraelite e mbajtën të burgosur gjatë intifadës së parë për pesë vjet për shkak të aktivitetit të tij me Hamasin. Autoriteti Palestinez e arrestoi Issa-n në vitin 1997, por u lirua pas intifadës së dytë në 2000.

 

Ai ishte në listën e më të kërkuarve të Izraelit dhe u plagos kur Izraeli tentoi ta vriste në vitin 2006. Avionët luftarakë izraelitë shkatërruan gjithashtu shtëpinë e tij dy herë gjatë inkursioneve në Gaza në 2014 dhe 2021, duke vrarë vëllain e tij.

Nuk dihej se si dukej Issa deri në vitin 2011, kur ai u shfaq në një foto në grup të bërë gjatë shkëmbimit të të burgosurve. Ai besohet se ka luajtur një rol të madh në planifikimin e pushtimeve të Izraelit, duke përfshirë edhe këtë të fundit.

Khaled Meshaal

 

Khaled Meshaal, i lindur në Bregun Perëndimor në vitin 1956, konsiderohet një nga themeluesit e Hamasit. Nën drejtimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, Mossad tentoi të vriste Meshaal në vitin 1997 ndërsa ai jetonte në Jordani.

Agjentët e Mossad-it hynë në Jordani me pasaporta false kanadeze dhe Meshaal-it iu administrua një substancë toksike ndërsa ecte në një rrugë. Autoritetet jordaneze zbuluan atentatin dhe arrestuan dy anëtarë të Mossad-it. Mbreti i ndjerë Husein i Jordanisë i kërkoi Kryeministrit të Izraelit antidotin ndaj substancës që i ishte administruar Meshaalit. Duke u përballur me presionin e Presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Bill Clinton, Netanyahu dha kundërhelmin, megjithëse fillimisht e kishte refuzuar kërkesën.

 

Meshaal, i cili jeton në Katar, vizitoi Rripin e Gazës për herë të parë në vitin 2012. Ai u prit nga zyrtarë palestinezë dhe turma palestinezësh dolën për ta pritur atë. Hamasi zgjodhi Ismail Haniyeh, (i cili pasoi Meshaalin), si kreun e byrosë së tij politike në vitin 2017 dhe Meshaal u bë kreu i byrosë politike të grupit jashtë vendit.

Mahmud Zahar

 

Mahmoud Zahar lindi në Gaza në vitin 1945 nga një baba palestinez dhe një nënë egjiptiane. Ai konsiderohet si një nga liderët më të rëndësishëm të Hamasit dhe anëtar i udhëheqjes politike të lëvizjes. Ai ndoqi shkollën në Gaza dhe universitetin në Kajro dhe më pas punoi si mjek në Gaza dhe Khan Younis derisa autoritetet izraelite e pushuan për shkak të pozicionit të tij politik.

Mahmud Zahar u mbajt në burgjet izraelite në vitin 1988, muaj pas themelimit të Hamasit. Ai ishte në mesin e atyre që u dëbuan nga Izraeli në vitin 1992. Me fitoren e Hamasit në zgjedhjet e përgjithshme palestineze në 2006, Zahar iu bashkua Ministrisë së Jashtme në qeverinë e sapoformuar të kryeministrit Ismail Haniyeh, përpara rrëzimit të tij përfundimtar.

 

Izraeli tentoi të vriste Zaharin në vitin 2003 kur një aeroplan bombardoi shtëpinë e tij në qytetin e Gazës. Sulmi e la atë me lëndime të lehta, por vrau djalin e tij të madh, Khaled.

Djali i tij i dytë, Hosam, i cili ishte anëtar i Brigadave Al Qassam, u vra në një sulm ajror izraelit në Gaza në vitin 2008.

Top Channel