Ndërsa shpërthimi i viruseve të frymëmarrjes intensifikohet, forcimi i sistemit imunitar është në qendër të vëmendjes.

Sistemi imunitar është mbrojtja e trupit kundër pushtuesve të jashtëm, ndaj është e rëndësishme ta mbajmë atë të fortë dhe të funksionojë siç duhet.

Kjo mund të bëhet duke adoptuar zakonet e duhura, duke filluar me një dietë të ekuilibruar dhe të dobishme. Qelizat imune kanë nevojë për disa lëndë ushqyese për të funksionuar siç duhet, shpjegon Gary E. Deng nga Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Këta përbërës, ndër të tjera, shkaktojnë reaksione kritike qelizore, sigurojnë energji për qelizat imune dhe luftojnë molekulat e dëmshme, sipas një artikulli të vitit 2019 në Nutrients. Bëni zgjedhje të zgjuara ushqimore që forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe mbrojnë kundër viruseve.

Shtoni konsumin e ushqimeve bimore, probiotikët dhe proteinat

Sipas Akademisë së Ushqyerjes dhe Dietologjisë, plani më i mirë i dietës për një sistem të fortë imunitar përputhet me këshillat standarde dietike dhe duhet të fokusohet shumë në ushqimet me bazë bimore, si frutat dhe perimet. Këto ushqime përmbajnë fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë, të gjitha këto janë të nevojshme për të ushqyer qelizat imune. Një dietë për rritjen e imunitetit kërkon gjithashtu ushqime me probiotikë, që do të thotë baktere “të mira” që forcojnë mikrobiomën e zorrëve, dhe proteina të ligët, që gjenden në burimet shtazore dhe bimore.

Shmangni ushqimet e përpunuara dhe të paketuara

Një sistem imunitar i shëndetshëm karakterizohet gjithashtu nga konsumi i reduktuar i disa ushqimeve, të tilla si ushqimet e përpunuara dhe të rafinuara, të cilave u mungojnë lëndët ushqyese. Jo vetëm që këto ushqime nuk i japin trupit atë që i nevojitet, por konsumimi i tepërt i tyre mund të dëmtojë edhe funksionin imunitar, duke shkaktuar stres oksidativ dhe duke kontribuar në inflamacion.

Ushqimet më të mira për imunitet të fortë

Perime me gjethe jeshile: Përveç mbështetjes për shëndetin kardiovaskular dhe funksionin e trurit, perimet me gjethe jeshile si lakra jeshile, spinaqi dhe rukola janë ndër ushqimet më të mira për rritjen e imunitetit. “Ato janë të pasura me mikronutrientë si beta-karoten, folate, vitaminë B9 dhe veçanërisht vitaminë C dhe K, të cilat janë thelbësore për një sistem të shëndetshëm imunitar”, thotë dietologia Rhyan Geiger.

Probiotikët: Probiotikët si kosi, kefiri dhe lakër turshi janë aleatë të vlefshëm për shëndetin e zorrëve, i cili lidhet drejtpërdrejt me mbrojtjen e trupit. Bakteret “e mira” tek probiotikë nxisin qelizat imune në rreshtimin e zorrëve, shpjegon Dr. Deng, duke shtuar se ata gjithashtu metabolizojnë ushqimin për të prodhuar lëndë ushqyese që përndryshe do të ishin të padisponueshme. Kështu, sistemi imunitar merr komponentët që i nevojiten për të funksionuar siç duhet. Dr. Deng rekomandon të shtoni probiotikë në dietën tuaj dy deri në tre herë në javë.

Agrumet: Agrumet, si portokalli dhe grejpfruti, janë të pasura me vitaminë C, një lëndë ushqyese thelbësore për funksionimin e duhur të imunitetit pasi promovon prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që luftojnë sëmundjet, thotë Dr. Geiger.

Manaferrat: Kur bëhet fjalë për ushqimet që forcojnë imunitetin, nuk mund të anashkaloni fruta si luleshtrydhet, boronicat dhe mjedrat. Sipas dr. Në fakt, manaferrat janë të pasura me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga molekulat e dëmshme. Ato përmbajnë gjithashtu vitaminë C, një lëndë ushqyese thelbësore për sistemin imunitar, por edhe fibra, e cila mbështet bakteret “të mira” në traktin tretës, shton ai. Synoni për dy porcione të këtyre frutave në javë.

Proteinat: Për forcimin e sistemit imunitar, proteinat janë po aq të rëndësishme, thekson Dr. Geiger. Zgjidhni proteinat pa yndyrë, të cilat janë të ulëta në yndyra të ngopura dhe do t’i merrni përmes ushqimeve si tofu, fasulet, thjerrëzat, pulën, gjelin e detit dhe disa peshk.

Çaji jeshil: Në dietë përfshihen edhe pijet që forcojnë sistemin imunitar, me çajin jeshil në krye. “Çaji jeshil ka një shumëllojshmëri të antioksidantëve, duke përfshirë një përbërje bimore të quajtur epigallocatechin gallate që ndihmon në reduktimin e inflamacionit në trup dhe përmirësimin e funksionit imunitar”, përfundon Dr. Geiger.

Top Channel