Ukraina ka rritur prodhimin e dronëve në vitin e fundit pasi Rusia nisi pushtimin, tha kryeministri Denys Shmyhal.

Dyqind kompani kanë nisur fillimin e dronëve të rinj luftues, tha ai në Kiev më 7 tetor.

“Tani progresi i dronëve nga zhvillimi i tyre deri te blerja është shumë i shkurtër”, tha Shmyhal. Ai shtoi se industria ukrainase e mbrojtjes në mënyrë radikale ka qasjen dhe se kompania e prodhimit të armëve, Ukroboronprom, është modernizuar.

Që kur Rusia nisi pushtimin e rendit shkurtin e vitit 2022, dronët kanë një avantazh të madh në fushëbetejë.

Përderisa Ukraina fillimisht varej nga dronët e prodhuar nga kompania turke, Bayraktar, Rusia më vonë nisi të përdorte dronët iranianë, Shahed.

Sulmet me drone në territorin e Rusisë janë shpeshtuar dhe janë të fundit se Ukraina tani po prodhon drone me rreze shumë të gjatë veprimit edhe pse sasia e eksplozivëve që bartin mbetet ende e vogël.

Top Channel