Miratohet rezoluta për dënimin e sulmit terrorist nga Serbia ndaj Policisë së Kosovës të së dielës në Banjskë të Zveçanit.

Kuvendi i Kosovës dënon në termat më të ashpër sulmin terrorist të Republikës së Serbisë ndaj Policisë së Kosovës dhe kërkon që faktori ndërkombëtarë të dënojë Serbinë; Vlerëson punën dhe angazhimin e institucioneve të sigurisë së Kosovës dhe EULEX e KFOR për të zmbrapsur dhe asgjësuar sulmet nga Serbia në veriun e vendit tonë; Ofron mbështetjen për Policinë e vendit për punën në tërë territorin; Kërkon nga institucionet të angazhohet për krijimin e bashkëjetesës së komuniteteve pakicë; Pluralizmin politik te serbët; Kërkon nga Qeveria e Kosovës të bashkëpunojë me ndërkombëtarët sidomos SHBA; Konstaton për nevojën për hetim ndërkombëtar ndaj Serbisë.

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila tha se Kosova tha se mëngjesi i së dielës zbardhi të vërtetën e plotë të Serbisë.

“Në këto ditë sfiduese për shtetin dhe integritetin territorial për vendin tonë, në ditë të dhimbjes dhe krenarisë për Policinë e Kosovës dhe familjen Bunjaku, gjejmë forcën dhe kurajën të shikojmë përtej vijave politike dhe të tregojmë unitetin karshi sulmeve të cilat synojnë të shkatërrojnë krejt çfarë është ndërtuar me mund, djersë, gjak ndër gjenerata. E diela që lamë pas shpërfaqi një plan të organizuar dhe të dirigjuar direkt nga Beogradi, për të ndezur zjarrin e një konflikti të ri në Kosovë. Asnjë fakt nuk çon në ndonjë përfundim tjetër. Prej mjeteve logjistike, ushtarake, transportimi dhe armatimit, e tëra ishte skenar i përgatitur në kampet e trajnimit të Serbisë, për të cilat autoritetet e sigurisë dhe inteligjencës në Kosovë ka muaj që ka paralajmëruar”, deklaroi ajo.

Në seancë plenare, ajo shtoi se e njëjta Serbi që mohon ende krimet e kryera në Kosovë, zgjedh të mohojë edhe përfshirjen e saj në sulmet terroriste të së dielës.

“(Serbia) Vulos mbështetjen e plotë të atij sulmi, kur shpalli ditë zie për pjesëtarët e grupit terrorist, të cilët u vranë në ballafaqim me Policinë e Kosovës. E njëjta Serbi vazhdon fushatën e dezinformimit, propagandës dhe mbajtjes së gjuhës së urrejtjes ndaj shtetit dhe institucioneve të Kosovës, duke shkelur mbi çdo parim dhe marrëveshje, të cilët ndërmjetësit ndërkombëtarë u angazhuan t’i tregojnë si marrëveshje të arritur. Tre muaj e dhjetë ditë pas kidnapimit të tre policëve të Kosovës brenda territorit tonë nga grupet e njëjta dhe nga porositësit e njëjtë, Aleksandër Vuçiq dhe Aleksandër Vulin, kësaj radhe u vra një koleg i policëve të Kosovës nga grupet e njëjta kriminale”, shtoi ai.

Në këtë situatë, shefja e deputetëve të shumicës theksoi se duhet të shtohen përpjekjet për bashkërendim të betejës politike me të gjitha vendet e Bashkimit Evropian e Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se “kjo pikë të jetë propozimi i një projekt-rezolute nga ana e Kuvendit të Kosovës lidhur me dënimin e sulmit terrorist që u zhvillua nga grupet terroriste që hyn nga Serbia në Kosovë më 24 shtator. Kështu që propozojë që ta hedhim në votim këtë pikë të rendit të ditës që kuvendi të fillojë këtë temë”.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së diel është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, ndërsa janë plagosur edhe policë të tjerë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku terroristë serbë kanë sulmuar patrullën policore. Tre sulmues kanë mbetur të vrarë ndërsa janë arrestuar tetë persona.

Top Channel