7 prindër të famshëm që hoqën dorë nga stereotipet dhe po rrisin fëmijë transgjinorë

05/09/2023 16:49

Psikologët besojnë se megjithëse identiteti gjinor është një çështje mjaft komplekse, fëmijët deri në 3 vjeç janë të aftë të identifikojnë përemrat e tyre.

Tranzicioni mund të jetë shumë konfuz si për fëmijën ashtu edhe për prindërit e tyre, veçanërisht në moshë të re, por kjo është arsyeja pse ato familje meritojnë gjithë respektin dhe mbështetjen nga bota e jashtme. Për fat të mirë, ka edhe nëna e baballarë të famshëm që tregojnë, me shembullin e tyre, procesin e rritjes së një fëmije transgjinor.

Charlize Theron

Vajza e Charlize, Jackson, lindi djalë dhe doli si një fëmijë transgjinor që në moshën 3 vjeçare. Aktorja ishte shumë e kuptueshme dhe e lumtur që tashmë do të rriste 2 vajza; Jackson ka një motër më të vogël të quajtur August. Të dy fëmijët e Theronit janë të birësuar.

Për sa i përket Charlize, ajo është protektive për Jackson, megjithatë thotë se do ta lërë atë të tregojë anën e saj në kohën e duhur.

“Historia e vajzës sime është në të vërtetë historia e saj, dhe një ditë, nëse ajo zgjedh, ajo do të tregojë historinë e saj. Ndihem sikur si nëna e saj, për mua, ishte e rëndësishme t’i bëja të ditur botës se do ta vlerësoja nëse do të përdornin përemrat e duhur për të”- tha Theron.

Cynthia Nixon

Nixon prezantoi identitetin e ri të djalit të saj transgjinor Seph, i lindur fillimisht vajzë, në vitin 2018 në postimin e tij të diplomimit në “Trans Day of Action”. Seph është një nga 2 fëmijët që ylli i “Sex and the City” pati me ish -partnerin e saj Danny Mozes.

Cynthia e mbështet shumë djalin e saj dhe tha se dalja e tij si trans ishte një lehtësim: “Jam shumë krenare për të… U ndjeva shumë e çuditshme duke përdorur përemrin tjetër në publik, por njerëzit ende nuk e dinin. Ai ishte i mirë me të dhe ishte shumë bukur, në fakt, kur e shpallëm. Kishte disa zëra të përgjithshëm, e dini, mbështetje, por në përgjithësi nuk ishte një punë e madhe.”

Gabrielle Union dhe Dwayne Wayde

Ylli i NBA-së, Dwyane Wade dhe aktorja Gabrielle Union bëjnë gjithçka që munden për ta bërë më të rehatshme tranzicionin e vajzës së tyre. Dwyane foli fillimisht për Zaya, i cili jetoi si djalë për 12 vjet, në vitin 2020 në “The Ellen Show”, duke treguar se si ai dhe gruaja e tij e marrin rolin e tyre si prindër shumë seriozisht dhe janë të lumtur të mësojnë më shumë për atë që po kalon vajza e tyre.

Wade dëshiron t’u tregojë prindërve të tjerë se ata nuk janë vetëm.

“Ne e dimë se ka familje të tjera atje që po ndërveprojnë me fëmijën e tyre që ai të gjejë veten dhe mësojë kush është. Unë nuk do të ulem këtu dhe do të veproj sikur i kemi të gjitha përgjigjet. Unë nuk do të ulem këtu dhe do të veproj si përpara se fëmija ynë të vinte në shtëpi dhe të na ulte në një bisedë, ne nuk ishim prindër injorantë kur është fjala për botën. Kur them se po mësojmë nga fëmija ynë 12-vjeçar, ne po mësojmë fjalë për fjalë nga fëmija ynë.”

Angelina Jolie

Bota ka kohë që po vëzhgon ndryshimin e stilit të Shiloh Jolie-Pitt. Stili djalosh me flokët e shkurtër është marka e Shiloh-së dhe edhe pse Angelina Jolie nuk i ka zbuluar kurrë zyrtarisht përemrat e fëmijës së saj, ajo dikur la të ditur se Shiloh dëshiron të bëhet djalë.

Në një intervistë të vitit 2010, Angelina zbuloi se: “Ajo i pëlqen të vishet si një djalë. Ajo dëshiron të jetë një djalë. Kështu na u desh t’i prisnim flokët. Asaj i pëlqen të veshë gjithçka për djemtë. Ajo mendon se është një nga vëllezërit.” Sa për tani, ne respektojmë privatësinë e familjes dhe e dimë se Shiloh do të dalë kur të jetë koha e duhur.

Sade

Fëmija i vetëm i krijuesit të hiteve Smooth Operator doli hapur si transgjinor në vitin 2016. Izaak, i njohur më parë si Mickailia, tha se mamaja e tij e famshme është mbështetja e tij më e madhe dhe falënderoi Sade që ishte pranë tij gjatë këtij udhëtimi.

Izaak shkroi: “Faleminderit që qëndrove pranë meje gjatë 6 muajve të fundit mama. Faleminderit që luftuat me mua për të kompletuar njeriun që jam. Faleminderit për inkurajimin tuaj kur gjërat janë të vështira, për dashurinë që më jepni. Zemra më e pastër. Të dua shumë. Mbretëresha e mbretëreshave.”

Aleat Sheedy

Sheedy, e cila njihet më shumë për rolin e saj në  The Breakfast Club (1985), është një nënë krenare e djalit transgjinor Beckett, të cilin e ka me ish-burrin e saj David Lansbury. Ajo mbështet aktivisht komunitetin LGBTQ+ në mediat sociale dhe është e zëshme për të luftuar për të drejtat e barabarta të Beckett-it si një burrë trans.

Djali i Ally- t ndau një herë mendimet e tij për daljen dhe gjininë në përgjithësi: “Përemrat janë diçka që njerëzit zakonisht e marrin si të mirëqenë. Ju kurrë nuk mendoni për këtë që nga lindja e foshnjës. Ata janë një djalë, atëherë nuk ka dyshim se si do t’i referohemi fëmijës. Është me të vërtetë shumë bukur të jesh në gjendje të kesh atë fuqi për të planifikuar paraprakisht se si identifikohesh dhe se si njerëzit e tjerë do t’ju shohin dhe t’ju identifikojnë.”

Cindy Barshop

Ylli i “Real Housewives of New York City”, Cindy Barshop, zbuloi në vitin 2019 se një nga binjakët e saj identifikohet si djalë. Ish-personaliteti i reality show-t tha, në atë kohë, se Xhesi i saj 9-vjeçar është në rrugën e tij për t’u bërë transgjinore dhe ka mbështetjen e saj të plotë: “Kur një fëmijë ndihet rehat dhe i hapur, çështjet e identitetit mund të diskutohen në mjedisin familjar. Unë besoj në krijimin e një shtëpie të hapur dhe pozitive në mënyrë që ata të jenë në gjendje të shprehin veten.”

Cher

Cher e ka bërë punën e saj si prind shkëlqyeshëm dhe ka mbështetur djalin e saj Chaz Bono në tranzicionin e tij. Fillimisht i lindur në 1969 si një femër e quajtur Chastity, Chaz filloi tranzicionin e tij në 2008 dhe regjistroi përvojën e tij në dokumentarin Becoming Chaz. Në vitin 2011, Bono mori pjesë në  Dancing with the Stars dhe bëri histori duke u bërë personi i parë transgjinor që u shfaq në një reality show konkursi.

Këngëtarja e njohur tha se dalja e Chaz-it i afroi më shumë se kurrë: “Ne jemi në vendin më të mirë që kemi qenë ndonjëherë që kur ajo ishte e re. Duhet të them ‘ajo’ sepse Chastity ishte një ‘ajo’ atëherë dhe unë duhet të bëj dallimin me Chaz si ai tani. Por ka filluar të jetë mirë, sepse ne po krijojmë kujtime tani dhe në fakt kemi kaluar së bashku më së shumti argëtim se sa kemi pasur përgjithmonë.”

FOTO GALERI
1/8
Charlize Theron

Top Channel