Analisti rus: Prigozhin jeton dhe mbretëron, tani po planifikon hakmarrjen e tij! Kremlini gënjen për ADN-në

30/08/2023 11:33

“Jevgeny Prigozhin” jeton dhe mbretëron, pohon një analist politik rus, pak orë pas funeralit të kreut të grupit mercenar “Wagner”, gjatë të cilit presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nuk mori pjesë.

Duke komentuar mungesën e djeshme të liderit rus në funeralin e Prigozhinit që u mbajt në rreth të mbyllur, Dr. Valerie Solovey pretendon se avioni që u rrëzua në Moskë javën e kaluar, mbante një person tjetër dhe jo vetë shefin e Wagner.

Siç raporton gazeta britanike “Daily Mail”, shkencëtari rus pretendon se kuzhinieri dikur i preferuar dhe aleati i ngushtë i Putinit, fshihet në një vend të huaj për sigurinë e tij dhe se lideri i fuqishëm i Kremlinit, qëndron vërtet pas rrëzimit të avionit të mërkurën e kaluar në kryeqytetin rus.

“Prigozin është gjallë dhe planifikon të hakmerret ndaj Putinit pas vdekjes së truprojës së tij dhe shumë prej bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë”, pohon analisti rus, duke shtuar: Ai është i shëndetshëm dhe i lirë dhe kjo do të zbulohet diku këtë vit.

Megjithatë, nuk dihet se në cilin vend ka gjetur strehim, siç theksoi Dr. Valerie Soloway.

Shkencëtari rus është i bindur se Vladimir Putin urdhëroi Këshillin e Sigurimit të vriste Prigozhin, pasi grupi i tij i mercenarëve u rebelua në Moskë në shenjë proteste ndaj politikës ruse për luftën në Ukrainë.

“Tani Prigozhin po planifikon hakmarrjen e tij”, shpjegon Dr. Solovei, një ish-profesor në Institutin prestigjioz të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë [MGIMO], një institucion trajnimi për spiunët dhe diplomatët.

Analisti politik rus akuzon gjithashtu autoritetet e Moskës se gënjejnë për ADN-në e Prigozhin, të gjetur në vendin e rrëzimit të avionit në rajonin Tver. Ai gjithashtu thekson se Kremlini e dinte se përpjekja e tij për të vrarë liderin Ëagner kishte dështuar.

“Nuk ka pasur asnjë shpërthim në avion. Ajo u rrëzua nga një raketë e Moskës”. thekson profesori rus.

Dr. Soloway gjithashtu theksoi se do të zbulohet vendi në të cilin Prigozhin ndodhet në mërgim, por mohoi se ai ndodhet në Afrikë, ku ushtria private e Ëagner ka shumë interesa financiare.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Yevgeny Prigozhin ka akses në 1.6 miliardë paund bitcoin, një fond që do ta përdorë për t’u hakmarrë ndaj Putinit.

Përveç kësaj, siç shkruan gazeta britanike, orët e fundit në kanalin rus Telegram, ka qarkulluar një foto e një pasaporte false që paraqet një nga bashkëpunëtorët e ish-kreut të Wagner.

Top Channel