Scholz: Kontrollet kufitare me Austrinë ‘të domosdoshme’

18/08/2023 16:20

Kancelari gjerman Olaf Scholz udhëtoi sot në Austri për të diskutuar kontrollet kufitare dhe imigracionin e paligjshëm me homologun e tij Karl Nehammer.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ndodhet në Salzburg, qyteti i dytë i Austrisë, të premten për të diskutuar me homologun e tij austriak Karl Nehammer presionet e reja migratore që rëndojnë mbi Bashkimin Evropian.

Dy kancelarët diskutuan kontrollet kufitare brenda zonës Shengen pa viza, si dhe mënyrat për të kufizuar imigracionin e paligjshëm.

Çfarë u tha?

Gjatë takimit të tij me Nehammer, Scholz bëri thirrje për të treguar mirëkuptim për kontrollet kufitare në kufirin ndërmjet Austrisë dhe Gjermanisë. “Tani për tani, duke pasur parasysh shifrat që dimë, kjo është një masë shumë e nevojshme,” tha Scholz.

Gjermania kohët e fundit zgjati kontrollet, të cilat kanë qenë në fuqi që nga viti 2015, për gjashtë muaj të tjerë në maj. Vjena ka shprehur pakënaqësi për këtë veprim, por Austria gjithashtu kontrollon kufijtë e saj me fqinjët e saj jugorë dhe lindorë – një lëvizje që Scholz e theksoi në konferencën e shtypit.

Në prill, Austria tha se do të zgjasë kontrollet në kufijtë e saj me Hungarinë dhe Slloveninë për gjashtë muaj të tjerë nga maji. Dy kancelarët këmbëngulën në nevojën që BE të gjejë një zgjidhje globale për t’u marrë me numrin në rritje të emigrantëve.

Qeveria austriake po bllokon zgjerimin e zonës Shengen me Bullgarinë dhe Rumaninë, anëtare të Bashkimit Evropian, duke përmendur emigracionin e parregullt.

“Gjermania po kryen ende kontrolle në kufirin me Austrinë, gjë që tregon se sistemi Shengen nuk po funksionon,” u citua Nehammer nga agjencia austriake e lajmeve APA përpara bisedimeve të tij me kancelarin Scholz.

Gjermania ka kontrolle kufitare me Austrinë që nga viti 2015, kur dhjetëra mijëra njerëz u nisën për në Evropën Perëndimore përmes Ballkanit.

Vjena është kritikuar gjithashtu për vendosjen e kontrolleve të palëvizshme në kufirin e saj me Hungarinë, pjesërisht në përgjigje të vendimit të Budapestit për të liruar nga burgu mijëra kontrabandistë të dënuar.

Fqinjë të lidhur ngushtë

Gjermania është partneri më i madh tregtar i Austrisë, me rreth 30% të të gjitha eksporteve austriake – ato përfaqësojnë një vëllim tregtar prej rreth 130 miliardë euro – që vijnë në Gjermani.

Gjermanët përfaqësojnë gjithashtu grupin më të madh të të huajve në Austri, me rreth 217.000 gjermanë që jetonin në vendin alpin vitin e kaluar, sipas agjencisë së të dhënave Statistics Austria.

Nga ana e saj, Ministria e Punëve të Jashtme gjermane bën të ditur se rreth 256.000 austriakë jetojnë në Gjermani në anën tjetër të kufirit./DW

Top Channel