Një tërmet me magnitudë 6.1 godet kryeqytetin kolumbian

17/08/2023 22:58

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.1 goditi Bogota dhe qytete të tjera të Kolumbisë të enjten, ndërsa banorët dolën në rrugë me urdhër të evakuimit.

Tërmeti filloi në rajonin e Metës me epiqendër 100 kilometra (62 milje) në jug të kryeqytetit. Ajo u pasua nga dy pasgoditje minuta më vonë.

Kryetarja e komunës së Bogotës u kërkoi banorëve që të mos kthehen në ndërtesat në kryeqytet për shkak të shqetësimeve për pasgoditje të tjera.

“Lëkundje të forta në Bogota. Le të qëndrojmë të qetë dhe të kujdesshëm. Ne po kontrollojmë të gjithë sistemin e raportimit dhe reagimin e urgjencës për të verifikuar. Ju lutemi të merrni të gjitha masat paraprake në rast të pasgoditjeve të mundshme. Qetësi, paqe dhe kujdes”, shkroi Claudia Lopez Hernandez në Twitter.

Banorët lanë shtëpitë e tyre dhe punëtorët u larguan nga ndërtesat qeveritare në Bogota ndërsa aeroporti ndërkombëtar u evakuua. Nuk ka pasur raportime për viktima.

Në zonën e qendrës së qytetit, raportet tregojnë se disa persona janë alivanosur nga tronditja dhe autoritetet kanë konfirmuar se ka disa persona të bllokuar në ashensorë. Janë raportuar dëme në ndërtesa pranë epiqendrës.

Top Channel