Avioni charter rrëzohet në autostradë, të paktën 10 të vdekur në Malajzi

17/08/2023 16:45

Të paktën 10 persona kanë vdekur pasi një aeroplan charter u rrëzua në një autostradë në veri të Kuala Lumpur të Malajzisë.

Avioni, me gjashtë pasagjerë dhe dy ekuipazh fluturimi, u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar i Langkawi dhe u drejtua për në Aeroportin Sultan Abdul Aziz Shah, thanë në një deklaratë autoritetet.

“Kontakti i parë i bërë nga avioni me Kullën e Kontrollit të Trafikut Ajror Subang ishte në orën 14:47, koha lokale, dhe leja e uljes u dha në orën 14:48”, thuhet në deklaratë. Në orën 2:51 pasdite me orën lokale, “Kulla e Kontrollit vuri re tym që buronte nga vendi i përplasjes, por asnjë telefonatë nuk u bë nga avioni”, shtohet në deklaratë.

Tetë persona në bordin e avionit humbën jetën në përplasje.

Aeroplani u përplas me një makinë dhe një motoçikletë, secila me një individ, sipas autoriteteve.

Ministri i Transportit Anthony Loke tha se hetimet ishin në vazhdim.

“Askush nuk i mbijetoi përplasjes,” tha ai në një konferencë për shtyp. “Viktimat (në rrugë) gjithashtu do të duhet ende të identifikohen, do të përditësohen në kohën e duhur. Duhet të merret konfirmimi mjeko-ligjor.”

Videot dhe imazhet e ngjarjes të marra nga mediat malajziane treguan një pjesë të djegur të autostradës, me tym në ajër.

Pjesët e avionit të fotografuara në tokë.

Top Channel