Arrestohet agjenti rus për përgatitjen e sulmit në Kiev

17/08/2023 10:09

Një agjent rus është arrestuar nga shërbimi i sigurisë së Ukrainës për dyshimin se ka përgatitur një sulm me raketa në Kiev.

SBU tha se i dyshuari 23-vjeçar punonte për drejtorinë kryesore të forcave të armatosura të Rusisë dhe kishte kërkuar vendndodhjet e forcave të mbrojtjes të Ukrainës në rajonin e kryeqytetit.

Ai shtoi se i riu ishte “më i interesuari” për bazat e mirëmbajtjes ushtarake të Ukrainës, por gjithashtu po mblidhte informacione rreth nënstacioneve të energjisë në Kiev.

Thuhet se ai u kap në flagrancë duke filmuar një bazë ushtarake dhe duke “lidhur” koordinatat e saj GPS në një hartë elektronike.

Burri, i cili jeton në Odesa, paguhej nga inteligjenca ushtarake ruse, pohoi SBU.

Një laptop dhe smartphone me prova të aktivitetit të tij kundër Ukrainës u gjetën gjatë kontrollit në shtëpinë e tij. Zyrtarët thanë se i dyshuari është në paraburgim dhe përballet me burgim të përjetshëm.

Top Channel