Vdes ish-kreu i ushtrisë ruse në Ukrainë, i njohur me pseudonimin “Kasapi Sirian”

16/08/2023 22:01

Burri që udhëhoqi përkohësisht forcat e armatosura të Rusisë në Ukrainë ka vdekur pas një sëmundjeje të gjatë, sipas një zyrtari rus.

Gjeneralkoloneli Genadi Zhidko mori drejtimin e “operacionit special ushtarak” të Rusisë në fund të majit 2022, kur ofensiva e Rusisë tashmë kishte filluar të ngecë. 

Por shkurtimi i tij nga detyra ishte ende një çështje e pazgjidhur. Atij iu hoqën gradat për shkak të rezultateve jo të mira në javët e hershme të luftës, duke u ulur nga drejtimi i ushtrisë në drejtimin e një distrikti ushtarak.

Largimi i tij nga operacionet në Ukrainë u njoftua publikisht tetorin e kaluar pa dhënë asnjë arsye, raporton Washington Post. Ai më parë kishte qenë në krye të operacioneve të Rusisë në Siri, për të cilat iu dha titulli prestigjioz “Hero i Rusisë” në vitin 2017. 

Taktikat e tij të luftës, të cilat çuan në vdekje të konsiderueshme civile, i dhanë atij emërtimin “Kasapi Sirian” nga vëzhguesit.

Duke njoftuar vdekjen e Zhidko në Telegram, guvernatori i rajonit të Khabarovsk, Mikhail Degtyarev e përshkroi atë si një “ushtar të thjeshtë dhe shumë kërkues në shërbim”.

Top Channel