Erëza anti-inflamatore që bën mrekulli për shëndetin! Si të përgatisni pijen ‘magjike’

16/08/2023 12:39

Shumica e njerëzve e lidhin kanellën me humbjen e peshës.

“Nuk është e drejtë që këtë efekt t’ia atribuojmë vetëm kanellës, por është e vërtetë që ajo ka një efekt termogjenik, e cila rrit temperaturën e trupit dhe e bën metabolizmin tonë më të shpejtë. Kjo gjithashtu e bën djegien e yndyrës më efikase”, shpjegon nutricionistja e njohur Elaine Pádua.

“E shoqëruar me një mënyrë jetese të shëndetshme, zakoni i konsumit të pijeve e me kanellë mund të jetë një suplement për humbjen e peshës”, thotë ekspertja.

Vetitë e dobishme të kanellës

“Kanella ka efekte antioksiduese, anti-inflamatore, antimikrobike, neurorregulluese. Ka një sërë komponentësh bioaktive që sjellin përfitime për funksionimin e organizmit në tërësi”, shpjegon Dr Elaine. I vetmi kundërindikacion, sipas saj, është për gratë shtatzëna.

“Meqenëse kanella ka një efekt emmenagogue, ajo mund të ketë një efekt abortues. Kjo është arsyeja pse unë zakonisht nuk e rekomandoj konsumin e pijeve me kanellë gjatë kësaj peridhue. Por në periudhën pas lindjes mund të konsumohet normalisht”, shprehet ekspertja.

E mirë për zemrën

Ka disa studime që tregojnë aftësinë parandaluese terapeutike të çajit me kanellë, veçanërisht për sëmundjet kardiovaskulare. Çaji me kanellë ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit total, LDL dhe triglicerideve. Kjo është shumë e rëndësishme për ruajtjen e një metabolizmi adekuat të lipideve, duke promovuar parandalimin, për ata që janë në rrezik kardiovaskular. Përveç kësaj, ka studime që konfirmojnë rolin e tij modifikues në presionin e gjakut, me efekte të drejtpërdrejta të dobishme në zemër dhe enët e gjakut.

Ndihmon në ekuilibrin e glicemisë

Sot e dimë se kanella ka një efekt hipoglikemik, domethënë e bën insulinën të funksionojë më mirë në trupin tonë, duke ndihmuar në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Nga kjo përfitojnë edhe ata që nuk janë diabetikë.

Përmirëson simptomat menstruale

Pija që përmban kanellë ndihmon në rregullimin e ciklit menstrual, lehtëson dhimbjet, ngërçet dhe zvogëlon intensitetin e rrjedhës menstruale.

Ndihmon në humbjen e peshës

Studimet tregojnë se kanella ndihmon në oksidimin e indit të bardhë dhjamor, i cili krijon siklet në peshë. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se kjo erëzë funksionon duke rritur aktivitetin e leptinës, një hormon që nxit ngopjen.

Është një burim i shkëlqyer i kalciumit

Për t’ju dhënë një ide, 100 gramë kanellë kanë 1228 miligramë kalcium. Për njerëzit që kufizojnë produktet e qumështit, çaji me kanellë rrit marrjen e kalciumit, veçanërisht pas moshës 40 vjeç.

Lufton ënjtjet

Kanella është një burim i shkëlqyer i kaliumit, i cili ndihmon në parandalimin e mbajtjes së ujit tek gratë.

Parandalon plakjen e parakohshme

Kjo për shkak se është e mbushur me antioksidantë të mëdhenj, të cilët ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Falë një substance të quajtur kumarin, e cila ka veti antikoagulante, qarkullimi i gjakut mund të jetë më efikas dhe kjo do të thotë shpërndarje më efikase e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në muskuj, organe dhe inde.

Si të përgatisni pijen

Merrni 500 ml ujë dhe shtoni 2 stika kanelle. Lëreni të ziejë për rreth 5 minuta. Hiqni kanellën dhe shijoni pijen.

Top Channel