Ministria britanike: Trupat e Wagnerit pritet të stërvisin forcat bjelloruse

11/08/2023 16:33

Një seri shpërthimesh u dëgjuan në Kiev mëngjesin e sotëm. Kryebashkiaku i kryeqytetit Vitali Klitschko u kishte bërë, më herët, thirrje banorëve që të shkonin pranë vendstrehimeve për t’u mbrojtur nga sulmet ajrore, ndërsa në gjithë vendin ishte lëshuar alarmi për sulme të tilla.

Këtë të premte, Ukraina rrëzoi një raketë pranë spitalit të fëmijëve në Kiev, por nuk pati njoftime për të lënduar.

Ndërkohë, në njoftimin e saj të përditshëm mbi sulmin rus ndaj Ukrainës, ministria britanike e Mbrojtjes tha se “ka shanse reale” që një numër i vogël trajnuesish nga të grupit mercenar Wagner të jenë të pranishëm gjatë stërvitjes së trupave bjelloruse në rajonin Grodno, në veriperëndim të Bjellorusisë, pranë kufirit me Poloninë dhe Litaninë.

Sipas njoftimit, ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë tha se stërvitja në zonën e Grodnos “synon të përfshijë mësimet e nxjerra nga ushtria ruse në Ukrainë” duke shtuar se ka të ngjarë se trupat e Wagnerit të veprojnë si trajnues gjatë stërvitjes.

Zyrtarët ukrainas njoftuan gjithashtu se të enjten, në qytetin e Zaporizhias, në Ukrainë, një raketë ruse goditi një hotel ku kanë qëndruar shpesh anëtarët e personelit të Kombeve të Bashkuara, duke shkaktuar një të vdekur dhe 16 të plagosur.

Koordinatorija për çështjet humanitare për Ukrainën, Denisë Brown i konfirmoi agjencisë së lajmeve Reuters se personeli i Kombeve të Bashkuara qëndronte shpesh në hotelin Reikartz, kur udhëtonte për punë në këtë qytet.

Mes të plagosurve ishin edhe 4 fëmijë,

Të enjten në mbrëmje, marina ukrainase tha se kishte nisur përdorimin e një “korridori humanitar” të përkohshëm dhe se anijet e para pritet të lundrojnë përmes tij për çështje ditësh. Njoftimi vjen pasi muajin e kaluar, Rusia u tërhiq nga marrëveshja që lejonte Ukrainën të eksportonte grurë përmes porteve në Detin e Zi.

Zyrtarët ukrainas thanë se korridori do të përdoret për anijet e saj tregtare që janë bllokuar në portet ukrainase, për prodhimet e grurit dhe produkteve të tjera bujqësore.

Top Channel