Britania e Madhe “goditet” nga moti i keq, erëra të forta dhe shi i dendu në jugperëndim të vendit

05/08/2023 18:11

Erëra të forta dhe shira të dendur goditën pjesë të Britanisë së Madhe pasi stuhia “Antoni” mbërriti të shtunën, duke prekur rajonet jugperëndimore të Uellsit dhe Anglisë.

Agjencia e motit në Britani, Met Office, lëshoi dy paralajmërime të motit në Uellsin jugperëndimor dhe pjesë të Anglisë jugperëndimore nga mbrëmja e së premtes vonë dhe deri të shtunën.

“Një paralajmërim i mëtejshëm për erën është lëshuar gjithashtu për pjesët jugore dhe perëndimore të Uellsit, në jugperëndim të Anglisë, si dhe një pjesë të madhe të bregut jugor të Anglisë”, thuhet në një deklaratë.

Erërat më të forta po prekin pjesë të Uellsit jugperëndimor dhe Anglisë jugperëndimore, ku në brigjet e ekspozuara dhe tokat e larta mund të ketë erëra mbi 96.5 km/h (60 mph).

Era e fortë e papërshtatshme, e cila sjell reshje të dendura shiu, pritet të zgjasë deri në orën 19:00. sipas orës lokale (1800 GMT) të shtunën, sipas Met Office.

Ndërkohë, paralajmërimet theksojnë ndërprerjen e mundshme të transportit dhe ndërprerjet e mundshme të energjisë elektrike.

Top Channel