Zelensky: Moska dëshiron katastrofë globale ushqimore

03/08/2023 09:28

Presidenti Zelenskyy ka akuzuar Rusinë për një betejë për një katastrofë globale duke synuar objektet e magazinimit të grurit.

“Në çmendurinë e tyre, ata kanë nevojë që tregjet botërore të ushqimit të shemben, ata kanë nevojë për një krizë çmimesh, ata kanë nevojë për ndërprerje në furnizime,” tha ai.

Rusia ka lëshuar një numër raketash në portet e Detit të Zi të Ukrainës në dy javët e fundit, që kur u tërhoq nga një marrëveshje kyçe e grurit më 17 korrik.

Shumica e tyre kanë pasur për qëllim portet rreth Odesës, por sulmi i mbrëmshëm goditi qytetin port të Izmail, brenda një kilometër nga kufiri Ukrainë-Rumani.

Zelenskyy shtoi: “Është shumë e rëndësishme që bota të mos mësohet me këtë terror rus.

“Çdo goditje është një problem i përbashkët. Jo vetëm për Ukrainën, por edhe për të gjithë ata në botë, stabilitetin e të cilëve Rusia po përpiqet të shkatërrojë duke sulmuar portet dhe infrastrukturën tonë.”

Ukraina pretendon se sulmi i mbrëmshëm shkatërroi pothuajse 40,000 ton drithë që ishin destinuar për në Kinë, Izrael dhe pjesë të Afrikës.

Kjo është vetëm pak nga 50,000 tonë drithë falas që Presidenti Putin u premtoi gjashtë vendeve afrikane në një samit në Shën Petersburg javën e kaluar.

Shihni postimin tonë të orës 19:18 për mendimin e korrespondentit tonë ndërkombëtar John Sparks se pse porti i Izmail ishte një objektiv.

Top Channel