Gjashtë në pranga, një në kërkim/ Zbulohet Call Center-i i paligjshëm në Selitë, bllokohen 101 kompjutera

02/08/2023 11:30

Drejtoria e Krimit Ekonomik në Policinë të Shtetit ka zbuluar një call center të paligjshëm, të përshtatur në katin e dytë të një objekti në zonën e Selitës.

Burimet thonë se u arrestuan gjashtë persona, mes tyre përgjegjësi i firmës dhe shefja e personelit, ndërsa administratori i subjektit, me inicialet J. M u shpall në kërkim.

Të arrestuarit janë përgjegjës i firmës, E. M., 35 vjeç; shefja e personelit P. R., 29 vjeçe, D. T., 27 vjeç dhe A. B., 36 vjeç, të katërt banues në Tiranë, si dhe  E. J., 29 vjeç dhe F. Z., 34 vjeç, të dy banues në Vlorë.

Operacioni i koduar “Selita Center” bllokoi 101 kompjuterë dhe dy laptopë, ndërsa u sekuestruan edhe 10 celularë në cilësinë e provës materiale.

Në momentin e operacionit u konstatuan 53 operatorë në detyrë, të cilët dyshohet se mashtronin qytetarë italianë dhe grekë. Dëmi i shkaktuar qytetarëve që kontaktoheshin nga ky call center është i papërcaktuar.

Akuzat ndaj të arrestuarve janë punësim i paligjshëm, mashtrim kompjuterik, pastrim parash, fshehje të ardhurash dhe mashtrim me pasoja të rënda.

Burimet i thanë Anila Hoxhës se punonjësit u morën në pyetje dhe u lanë të lirë, ndërsa 6 personat që dyshohen se ishin përgjegjës turni dhe përgjegjës personeli janë arrestuar.

Policia e Shtetit

Finalizohet operacioni policor i koduar “Selita Center”, për goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e mashtrimit kompjuterik. Zbulohet një subjekt ekonomik (firmë) që ishte përshtatur si call center. Arrestohen në flagrancë 6 shtetas të punësuar në këtë subjekt (mes tyre përgjegjësi i firmës dhe shefja e personelit). Shpallet në kërkim administratori i këtij subjekti. Gjatë operacionit, në ambientet e këtij subjekti, Policia ka gjetur 53 operatorë të cilët mashtronin shtetas të huaj, kryesisht italianë dhe grekë, që të investonin para në tregje fiktive. Sekuestrohen 101 kompjuterë, 2 laptopë, 1 DVR dhe 10 celularë, që u gjetën në ambientet e call center-it.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare në Drejtorinë për Hetimin e Krimit Ekonomike dhe Financiare në Departamentin e Policisë Kriminale në DPPSH, bazuar në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative për një rast të mashtrimit kompjuterik, në një subjekt privat, në Selitë, Tiranë, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Selita Center”. Gjatë këtij operacioni, shërbimet e Policisë kanë ndërhyrë në ambientet e këtij subjekti privat (firmë), ku kanë konstatuar disa shtetas që kryenin veprimtarinë e paligjshme të mashtrimit kompjuterik përmes call center-it. Në vijim të veprimeve procedurale për këtë rast, u arrestuan në flagrancë shtetasit:

E. M., 35 vjeç, me detyrë përgjegjës i firmës, P. R., 29 vjeçe, me detyrë shefe e personelit të firmës, D. T., 27 vjeç dhe A. B., 36 vjeç, të katërt banues në Tiranë, si dhe shtetasit E. J., 29 vjeç dhe F. Z., 34 vjeç, të dy banues në Vlorë. Gjithashtu, u shpall në kërkim administratori i këtij subjekti, shtetasi J. M., 31 vjeç. Nga verifikimet ka rezultuar se shtetasit që u gjetën në këtë subjekt ishin punësuar në mënyrë të paligjshme dhe mashtronin shtetas të huaj, kryesisht italianë dhe grekë, që të investonin para në tregje fiktive. Gjatë kontrollit në ambientet e këtij subjekti janë gjetur 101 kompjuterë, 2 laptopë, 1 DVR dhe 10 celularë, të cilët janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprat penale “Mashtrimi kompjuterik”, “Punësimi i paligjshëm”, “Fshehja e të ardhurave”, “Mospagimi i taksave dhe tatimeve” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel