SHBA: Nuk jemi në dijeni të ndonjë kërcënimi specifik të Wagner-it ndaj Polonisë

01/08/2023 18:26

SHBA-ja ka deklaruar se momentalisht nuk ka asgjë që mund të sjellë shqetësim nga Polonia.

John Kirby, anëtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Presidentit Biden, thotë se SHBA nuk është në dijeni të ndonjë kërcënimi specifik të paraqitur nga trupat e Wagner ndaj Polonisë ose ndonjë shteti anëtar të NATO-s.

Polonia ka reaguar ndaj pranisë së trupave Wagner në Bjellorusi, që kur shefi i grupit mercenar Yevgeny Prigozhin njoftoi se po trajnonte trupat në vend dy javë më parë.

Javën e kaluar, Polonia vendosi të lëvizë më shumë se 1000 trupa në drejtim të lindjes drejt kufirit të saj prej 250 miljesh me Bjellorusinë.

Letonia dhe Lituania gjithashtu iu bashkuan Polonisë duke kërcënuar se do të mbyllnin kufijtë e tyre me Bjellorusinë për kërcënimin e Wagner.

Top Channel