Amerikani i liruar nga Rusia lëndohet duke luftuar në Ukrainë

26/07/2023 08:11

Një shtetas i SHBA-së, i cili ishte burgosur nga Rusia për gati tre vjet para se të lirohej përmes një marrëveshjeje për shkëmbim të të burgosurve në vitin 2022, është plagosur gjatë luftimeve në Ukrainë.

Ish-marinsi amerikan, Trevor Reed, u plagos ndërsa po luftonte kundër pushtimit rus, tha të martën Departamenti Amerikan i Shtetit. Zyrtarët shtojnë se ai “nuk ishte i angazhuar në asnjë aktivitet në emër të qeverisë amerikane” dhe ritheksuan qëndrimin se amerikanët nuk duhet të udhëtojnë në Ukrainë.

Reed është transportuar në Gjermani nga një organizatë joqeveritare. Zëvendëszëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, tha në një konferencë për media se zyrtarët amerikanë “janë të vetëdijshëm” për lëndimet e pësuara nga Reed dhe faktin që ai është dërguar në Gjermani për trajtim.

“Ne kemi qenë tepër të qartë në atë se udhëtimi në Ukrainë, zgjedhja për të marrë pjesë në luftimet atje, ka një rrezik shumë real të kapjes, vdekjes, dëmtimit trupor dhe ky vazhdon të jetë vlerësimi ynë”, tha Patel.

Rrethanat e lëndimeve të Reedit dhe data kur ai nisi të luftonte për Ukrainën nuk janë të qarta. Zyrtarët thanë për mediat amerikane se ai u plagos në Ukrainën lindore përpara se të dërgohej në spital në Kiev dhe më pas të dërgohej në Gjermani. Messenger, i cili raportoi për herë të parë lëndimet e Reed, thotë se ai pësoi plagë nga shkelja në një minë tokësore dy javë më parë.

Sipas CBS News, partneri i BBC-së në SHBA, burimet thonë se ai po trajtohet në një fakultet ushtarak në qytetin gjerman të Landstuhl për një plagë në një gjymtyrë.

Në vitin 2019, Reed u dënua në Rusi për përleshje me oficerët e policisë gjatë kohës sa ishte i dehur.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kishin konsideruar atë si të ndaluar gabimisht në Rusi, duke e quajtur gjyqin e tij “teatri i absurdit”.

Ai u lirua në vitin 2022 në këmbim të një piloti rus i cili ishte dënuar në SHBA mbi akuza për kontrabandë kokaine.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës aktualisht po punojnë për të liruar dy amerikanë që konsiderohen gjithashtu të arrestuar gabimisht në Rusi – biznesmeni Paul Whelan dhe gazetari Evan Gershkovich. Rusia dhe Ukraina nuk kanë komentuar ende mbi lëndimet e Reed./REL

Top Channel