Shpërthim i madh në fabrikën ruse të barutit, katër të vdekur

20/06/2023 15:25

Katër persona kanë vdekur në një shpërthim në një fabrikë ruse të barutit, raportojnë agjencitë shtetërore të lajmeve.

Shpërthimi ndodhi në një fabrikë në rajonin e Tambovit, rreth 400 km në juglindje të Moskës.

Pjesë të Rusisë jugore dhe perëndimore janë në gatishmëri të lartë pas një vale sulmesh për të cilat Moska fajëson Ukrainën – por një zyrtar nxitoi të përjashtonte një sulm në këtë rast.

Maxim Yegorov, guvernatori rajonal i Tambovit, tha se incidenti i së martës ishte shkaktuar nga gabimi njerëzor.

“Shkaku i zjarrit është faktori njerëzor. Mund të them pa mëdyshje se ky nuk është një sulm terrorist”- tha Yegorov.

Top Channel