Tajvani në aksion, 10 avionë luftarakë kinezë kaluan vijën e ndjeshme të ngushticës

11/06/2023 10:49

Është hera e dytë në më pak se një javë që Tajvani raporton aktivitet ushtarak kinez pranë brigjeve të ishullit. Sipas Reuters, 37 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit të enjten, disa prej të cilëve më pas fluturuan në Paqësorin Perëndimor.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se katër anije luftarake kineze kryenin gjithashtu patrulla luftarake.

Kina, e cila e sheh Tajvanin demokratik si territorin e saj, ka fluturuar rregullisht forcat e saj ajrore në qiell pranë ishullit gjatë tre viteve të fundit, por jo në hapësirën ajrore territoriale të Tajvanit. Përmes një deklarate publike, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se zbuloi 24 avionë të Forcave Ajrore Kineze, duke përfshirë luftëtarët J-10, J-11, J-16 dhe Su-30, si dhe bombardues H-6.

Ai nuk tha saktësisht se ku po fluturonin aeroplanët, por tha se dhjetë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit që ndan të dy anët.

“Katër anije detare kineze janë gjithashtu të angazhuara në patrulla të përbashkëta të gatishmërisë luftarake”– thuhej në njoftimin e ministrisë, pa dhënë më shumë detaje.

Tajvani ka dërguar avionë luftarakë dhe ka vendosur anije dhe sisteme raketore me bazë tokësore për të monitoruar, tha ministria, duke përdorur formulime tipike për mënyrën se si reagon ndaj një aktiviteti të tillë kinez. Ministria e Mbrojtjes e Kinës nuk iu përgjigj kërkesave për koment mbi fluturimet që nga e enjtja, sipas Reuters.

Në prill, Kina zhvilloi lojëra luftarake mbi Tajvanin pas udhëtimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të presidenti tajvanez Tsai Ing-wen.

Top Channel