Kiev/ Mbetjet e raketave godasin rrugën e bllokuar nga trafiku, mjetet u “shpëtojnë në fill” copave të metalit që binin nga qielli

31/05/2023 18:51

Publikohen pamjet që tregojnë mbeturinat që bien nga qielli dhe pothuajse duke u përplasur me makinat në një rrugë me trafik të ngarkuar në Kiev, pasi ushtria e Ukrainës rrëzoi një raketë.

Incidenti raportohet të ketë ndodhur më 29 maj. Mbetjet e raketës ranë vetëm pak centimetra larg makinave, duke u përplasur në tokë dhe më pas dërguan disa shtëllunga tymi në ajër.

Që kur dërgoi dhjetëra mijëra trupa në fqinjin e saj në shkurt 2022, Rusia vijon goditjen me raketa të objektivave civile në Kiev dhe qytete të tjera ukrainase me dronë dhe raketa ruse. Edhe sulmet ajrore ndaj objektivave larg vijës së frontit janë intensifikuar kohët e fundit, mes një lëmshi në terren me forcat ruse të ngulitura në lindje dhe jug të Ukrainës.

Top Channel