Nuk mundi të shkojë në Francë, ja ku është vizita e parë jashtë shtetit e mbretit Charles si monark

29/03/2023 11:37

Vizita e parë shtetërore e mbretit Charles III do të fillojë më në fund të mërkurën, kur monarku britanik të zbarkojë në Gjermani me bashkëshorten e tij për një udhëtim tre-ditor.

Vizita duhet të kishte filluar të dielën në Francë, por u anulua mes grevave dhe trazirave civile në vend mbi reformat e pensioneve të presidentit Emmanuel Macron.

Të mërkurën presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe gruaja e tij, Elke Budenbender do të hapin tapetin e kuq për monarkun vizitues. Ata do të përshëndesin Charles dhe Camilla me një pritje ceremoniale me nderime të plota ushtarake në Portën e Brandenburgut të Berlinit. Çifti mbretëror më vonë do të jetë mysafir nderi në një banket shtetëror në Schloss Bellevue, rezidenca zyrtare e presidentit gjerman.

“Për të dhe padyshim të gjithë britanikët, dua të them se ne në Gjermani, në Evropë, dëshirojmë marrëdhënie të ngushta dhe miqësore me Mbretërinë e Bashkuar edhe pas Brexit-it”, tha Steinmeier në një video-mesazh përpara udhëtimit, sipas Reuters.

Të enjten, Charles do të takojë disa refugjatë ukrainas që kanë kërkuar strehim në Gjermani nga pushtimi rus në shtëpi.

Të nesërmen, ai dhe Camilla do të udhëtojnë për në Hamburg, ku do të vizitojnë Memorialin e Shën Nikolait, një kishë që u dëmtua rëndë nga bombardimet aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ndërsa atje, Mbreti dhe presidenti gjerman do të vendosin kurora me lule si pjesë e një ceremonie të shkurtër përkujtimore.

Charles e vizitoi Gjermaninë për herë të fundit si Princi i Uellsit në vitin 2020 për të shënuar Ditën Kombëtare të Zisë për viktimat e luftës.

Top Channel