Konflikt mes fisesh në Rrëshen/ Babë e bir qëllojnë me armë drejt një mjetit të blinduar, shkaktohen dëme materiale (Pamje)

26/03/2023 19:59

Babë e bir kanë qëlluar drejt mjetit të një personi, pas konfliktit të çastit për motive të dobëta në Rrëshen, por pa të lënduar.

Martin dhe Erind Bardhi (babë e bir), banues në Mirditë, kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të automjetit të shtetasit Saimir Reçit, nipi i Kastriot Reçit të ekzekutuar në vitin 2020, i cili gjatë largimit ka humbur kontrollin mbi drejtimin e automjetit dhe për pasojë automjeti i blinduar është përplasur me bordurën e rrugës.

Sipas policisë fillimisht konflikit ka nisur mes dy të rinjve të fiseve Reçi dhe Bardhaj, e më pas ka sjellë përdorimin e armëve.

Burimet për Top Channel bëjnë me dije se këto dy fise kanë pasur vazhdimisht konflikte me njëra-tjetrën, por ende nuk dihen shkaqet që çuan në përdorimin e armëve.

Njoftimi policisë:

Rrëshen, Mirditë/ Qëlluan me armë zjarri, pas një konflikti të çastit, drejt automjetit të një shtetasi, identifikohen dhe shpallen në kërkim autorët e dyshuar (babë e bir).

Në Rrëshen, pas një konflikti të çastit për motive të dobëta, dyshohet se shtetasit M. B. dhe E. B. (babë e bir), banues në Mirditë, kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të automjetit të shtetasit S. R., banues në Mirditë, i cili gjatë largimit ka humbur kontrollin mbi drejtimin e automjetit dhe për pasojë automjeti është përplasur me bordurën e rrugës.

Me marrjen e njoftimit, shërbimet e Policisë kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje. Në mbështetje të tyre kanë shkuar edhe Forcat Operacionale të DVP Lezhë.

Nga veprimet e para hetimore rezulton se fillimisht janë konfliktuar dy të rinjtë me njëri-tjetrin dhe më pas shtetasi E. B. ka shkuar në banesë dhe së bashku me babanë e tij, shtetasin M. B., kanë marrë një armë zjarri pistoletë dhe kanë qëlluar në drejtim të automjetit me të cilin lëvizte shtetasi S. R. Nga të shtënat nuk ka persona të lënduar.

Janë ngritur pika kontrolli, si dhe vijon kontrolli i zonës, me qëllim lokalizimin dhe kapjen e autorëve të dyshuar.

Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë, vijon veprimet hetimore në vendin e ngjarjes, me qëllim zbardhjen e plotë dhe dokumentimin ligjor të ngjarjes.

Top Channel