Irani paralajmëron për “kundërpërgjigje të menjëhershme” nëse SHBA sulmon bazat e tij pas sulmeve në Siri

25/03/2023 19:28

Sulmet ndaj bazave të lidhura me Iranin do të përballen me një “kundërpërgjigje të menjëhershme” pas vdekjeve të raportuara të 19 personave në sulmet e SHBA-së në Siri, ka paralajmëruar një zëdhënës i sigurisë iraniane.

Keyvan Khosravi i bëri komentet pasi SHBA kreu një seri sulmesh në lindje të vendit në një nga shkëmbimet më vdekjeprurëse midis forcave amerikane dhe të lidhura me Iranin në vite. Sulmet amerikane ishin në përgjigje të një sulmi me dron të enjten që la të vdekur një kontraktor amerikan dhe një tjetër të plagosur së bashku me pesë trupa amerikane.

Në një varg sulmesh kokë më kokë që pasuan, zyrtarët thanë se një tjetër pjesëtar i shërbimit amerikan u plagos dhe burimet lokale thanë se zjarri i dyshuar me raketa amerikane goditi më shumë vende në Sirinë lindore.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, sulmet ajrore të SHBA-së mbi instalimet pro-Iranit vranë tre trupa siriane, 11 luftëtarë sirianë në milicitë pro-qeveritare dhe pesë luftëtarë jo-sirianë që ishin në linjë me qeverinë.

Irani ka thënë se forcat e tij dhe luftëtarët aleatë janë në Siri me kërkesë të Damaskut dhe i sheh forcat amerikane si pushtues.

Z. Khosravi, zëdhënës i organit më të lartë të sigurisë së Iranit, u citua nga agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Nournews të ketë thënë: “Çdo pretekst për të sulmuar bazat e krijuara me kërkesë të qeverisë siriane për t’u marrë me terrorizmin dhe elementët e Shtetit Islamik në këtë vend do të jetë u takua me një kundërpërgjigje të menjëhershme.”

Kjo vjen pasi presidenti Joe Biden të premten paralajmëroi Iranin se Shtetet e Bashkuara do të “veprojnë me forcë” për të mbrojtur popullin e tij.

Irani ka qenë një mbështetës kryesor i presidentit Bashar al-Assad gjatë konfliktit 12-vjeçar të Sirisë.

Milicitë prokurë të Iranit, duke përfshirë grupin libanez Hezbollah dhe grupet irakiane pro-Tehranit, kanë ndikim në zona të
Sirisë lindore, jugore dhe veriore dhe në periferi rreth kryeqytetit.

Forcimi në rritje i Teheranit në Siri ka tërhequr sulme të rregullta ajrore izraelite, por sulmet ajrore amerikane janë më të rralla.

SHBA-ja ka ngritur alarmin për programin e Iranit me dron.

Top Channel