U arrestua pasi postoi kundër qeverisë së Arabisë Saudite, amerikani lirohet pas ‘presioneve’ nga djali i tij

21/03/2023 09:45

Arabia Saudite ka liruar një shtetas amerikan nga burgu pas më shumë se një viti, i dënuar për postime kritike ndaj qeverisë, ka thënë familja e tij.

Saad Ibrahim Almadi, 72 vjeç, i cili gjithashtu ka nënshtetësi saudite, u arrestua në nëntor 2021 kur mbërriti në Riad për të vizituar familjen e tij. Ai u dënua në tetor me 16 vjet burg. Një gjykatë apeli e rriti afatin në 19 vjet muajin e kaluar.

Arsyeja e arrestimit ishin 14 postime në Twitter që përfshinin kritika për prishjen e pjesëve të vjetra të qyteteve të Mekës dhe Jeddah, shqetësimin për varfërinë në mbretëri dhe një referencë për gazetarin e vrarë saudit Jamal Khashoggi.

Abdullah Alaoudh, drejtor saudit në Iniciativën e Lirisë, tha se Almadi ishte arrestuar gabimisht dhe ishte liruar vetëm si rezultat i fushatës së palodhur nga djali i tij dhe presionit ndërkombëtar.

Almadi u shpall fajtor nga një gjykatë për përpjekje për të destabilizuar mbretërinë dhe për mbështetjen dhe financimin e terrorizmit. Atij i është shqiptuar edhe ndalimi i udhëtimit për 16 vjet.

Djali i tij konfirmoi se babai i tij ishte në një rezidencë familjare në Riad, por tha se nuk ishte e qartë se kur mund të kthehej në shtëpinë e tij në Florida. “Të gjitha akuzat janë hequr, por ne duhet të luftojmë ndalimin e udhëtimit tani”, tha ai për Reuters.

As autoritetet amerikane dhe ato saudite nuk kanë komentuar lirimin e tij.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ai kishte ngritur çështjen e Almadit dhe ato të qytetarëve të tjerë amerikanë që mbetën nën një ndalim udhëtimi në Arabinë Saudite, gjatë takimeve me Mbretin Salman dhe Princin e Kurorës Mohammed bin Salman, kur ai vizitoi korrikun e kaluar.

Lirimi i Almadit tregon se presioni strategjik funksionon dhe zyrtarët amerikanë duhet të vazhdojnë të bëjnë presion për lirimin e të burgosurve dhe heqjen e ndalimeve të udhëtimit.

Top Channel