Një tërmet i fuqishëm ka goditur Afganistanin, me lëkundjet që raportuar se janë ndjerë dhe në Pakistan e Indi. Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha se epiqendra e tërmetit me magnitudë 6.5 ballë ndodhej 40 km në juglindje të Jurm në rajonin Hindukush të Afganistanit.

Lëkundjet u ndjenë në kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad, Rawalpindi, Lahore, Quetta, Sargodha, Mianwali, Peshawar, Kohat, Swat, Chitral, Dir, Shangla dhe rrethe të tjera të provincave Punjab dhe Khyber Pakhtunkhwa, sipas raporteve të mediave lokale.

Tërmeti është ndjerë edhe në Mirpur, Kotli dhe rrethe të tjera të Kashmirit të administruar nga Pakistani.

Ai gjithashtu tronditi pjesë të Kashmirit të administruar nga Indianët dhe u ndje në pjesët veriore të Indisë, duke përfshirë kryeqytetin Nju Delhi.

Aktualisht nuk ka raportime të menjëhershme për dëme në ndërtesa apo lëndime në njerëz.

Top Channel