Shkencëtarët zbulojnë mushkonjën më të vjetër fosile në botë që ka ekzistuar 247,000,000 vjet më parë

21/03/2023 13:48

Shkencëtarët kanë zbuluar shembullin më të vjetër të një insekti të vogël pickues në një plazh të Mesdheut.

Fosili, i gjetur në Mallorca, tregon një shembull të pacenuar të një larve mushkonjë që u zvarrit mbi tokë rreth 247 milionë vjet më parë, përpara se kontinentet të fillonin të formoheshin.

Studiuesit janë në gjendje të dallojnë sistemin tretës dhe kokën e krijesës dhe madje të tregojnë se si ishte në gjendje të merrte frymë.

Ky fosil është disa miliona vjet më i vjetër se sa një fosil i cili mbante rekordin për vite me radhë që u gjet në Francë.

Insektet i përkasin një grupi të quajtur dipteran që përfshin gjithashtu mushkonjat.  Shkencëtarët besojnë se zbulimi i fundit mund të mbajë çelësin për të zbuluar se si jeta u rikuperua nga zhdukja masive më e madhe ndonjëherë e Tokës, e cila zhduki 95% të të gjitha specieve rreth 250 milionë vjet më parë.

Dr Ricardo Pérez-de la Fuente, nga Muzeu i Historisë Natyrore i Universitetit të Oksfordit, është një nga autorët e studimit që bëri zbulimin e rëndësishëm.

Ai tha: “Ne kemi qenë në gjendje të shohim disa nga përshtatjet e dipteranëve të parë në mjedisin post-apokaliptik në fillim të Triasikut, për shembull, një sistem frymëmarrjeje që gjendet ende në grupe të ndryshme insektesh sot.”

Larva ka marrë emrin e Josep Juárez, njeriu që e zbuloi atë gjatë një studimi paleontologjik në zonën pranë portit të vogël të Estellencs në verilindje të Mallorca.

Ajo do të quhet Protoanisolarva juarezi, ose ‘larva anizopodoide stërgjyshore e Juárez’. Autori i parë në studim është Dr Enrique Peñalver, i cili punon për Këshillin Kombëtar të Kërkimit Spanjoll (CSIC) në Shërbimin Gjeologjik Spanjoll (CN-IGME).

Ai tha: Ndërsa po e inspektoja nën mikroskop, i hodha një pikë alkooli për të rritur kontrastin e strukturave dhe isha në gjendje të dëshmoja sesi fosili kishte ruajtur strukturat e jashtme dhe të brendshme të kokën, disa pjesë të sistemit të tretjes dhe, më e rëndësishmja, hapjet e jashtme të sistemit të tij të frymëmarrjes, ose spirakulat.

Muajin e kaluar, shembulli më i vjetër i një truri vertebror të ruajtur mirë u gjet në kokën e një peshku 319 milionë vjeçar që u nxor nga një minierë qymyri angleze rreth një shekull më parë.

 

Top Channel