Pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike, Arabia Saudite fton presidentin e Iranit për vizitë

20/03/2023 11:27

Arabia Saudite ka ftuar presidentin iranian Ebrahim Raisi për një vizitë zyrtare – pak më shumë se një javë që kur vendet ranë dakord të rivendosin marrëdhëniet diplomatike, thotë India.

Ftesa thuhet se ka ardhur në një letër nga mbreti Salman, por ende nuk është konfirmuar nga sauditët.

Një zyrtar i lartë iranian, Mohammad Jamshidi, postoi në Twitter rreth ftesës për të vizituar kryeqytetin saudit, Riad, duke thënë se presidenti i Irani, Raisi e kishte mirëpritur atë dhe theksoi gatishmërinë e Iranit për të zgjeruar bashkëpunimin.

Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amir-Abdollahian u tha gazetarëve se të dy vendet kishin rënë dakord të mbanin një takim në nivel të ministrit të jashtëm dhe se ishin propozuar tre vende të mundshme. Ai nuk përmendi vendndodhjet dhe as nuk tha se kur mund të zhvillohet takimi.

Përmirësimi i fundit në marrëdhëniet dypalëshe, i cili erdhi papritur pas ditëve të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Kina, duket se po ndërton një vrull serioz. Të dy kanë njoftuar se do të rihapin ambasadat brenda dy muajsh dhe do të rivendosin marrëdhëniet tregtare dhe të sigurisë.

Ky zhvillim u mirëprit me kujdes nga shumë njerëz, përfshirë SHBA-në dhe Kombet e Bashkuara, pasi përpjekjet e mëparshme për pajtim ishin të pasuksesshme.

Arabia Saudite ndërpreu marrëdhëniet në janar 2016 pasi demonstruesit sulmuan ambasadën e saj në Teheran. Kjo ndodhi pasi Riadi kishte ekzekutuar klerikun e shquar mysliman shiit Sheikh Nimr al-Nimr, i cili u dënua për vepra të lidhura me terrorin.

Që atëherë, tensionet midis fqinjëve të udhëhequr nga sunitët dhe shiitët kanë qenë shpesh të larta, ku secili e konsideron tjetrin si një fuqi kërcënuese që kërkon dominim rajonal. Ata kanë qenë në anët kundërshtare të disa konflikteve rajonale , duke përfshirë luftërat civile në Siri dhe Jemen.

Irani ka shprehur gjithashtu një gatishmëri për të rifilluar ose përmirësuar marrëdhëniet me rivalët e tjerë rajonalë arabë, duke përfshirë Jordaninë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Top Channel