Numër i lartë azilkërkuesish në Mbretërinë e Bashkuar, emigrantët strehohen në hotele që financohen nga qeveria

20/03/2023 13:07

Firmat private po përfitojnë pasi qeveria paguan miliona paund në ditë për të vendosur azilkërkuesit në Mbretërinë e Bashkuar, sipas BBC.

395 hotele po përdoren për të strehuar azilkërkuesit, pasi mbërritjet në MB u rritën vitin e kaluar. Dokumentet tregojnë se një agjenci rezervimi e përdorur nga Home Office trefishoi fitimet e saj para taksave nga 2.1 milion në 6.3 milion £ në 12 muajt deri në shkurt 2022.

Zyra e Brendshme thotë se sistemi i azilit është nën “tension të jashtëzakonshëm”.

Qeveria nuk e ka konfirmuar kurrë publikisht numrin e hoteleve të përfshirë, por një burim qeveritar për BBC tha se tani po përdor 395 për të akomoduar më shumë se 51,000 azilkërkues, me një kosto prej më shumë se 6 milionë funte në ditë.

Nga këto hotele, 363 janë në Angli, 20 në Irlandën e Veriut, 10 në Skoci dhe dy në Uells.

Kjo do të thotë se Irlanda e Veriut dhe Anglia kanë shumë më shumë hotele që strehojnë azilkërkues për kokë popullsi sesa Skocia dhe Uellsi.

Përdorimi i hoteleve është rritur në mënyrë eksponenciale pasi numri i personave që kërkojnë azil në Mbretërinë e Bashkuar është rritur, duke arritur një nivel gati 20-vjeçar prej 74,751 vitin e kaluar, sipas të dhënave të Home Office.

Kërkesat për azil në MB arritën kulmin në 84,132 në 2002, por më pas ranë ndjeshëm në 17,916 në 2010. Mbërritjet me varka të vogla, që përbëjnë rreth 45% të kërkesave për azil në vitin 2022, ishin gjithashtu në nivele rekord dhe numri i rasteve të azilit tani arrin në rreth 166,000 njerëz.

Për shkak të mungesës së akomodimeve të tjera të përshtatshme, azilkërkuesit strehohen në hotele, të cilat shpesh merren nga qeveria vetëm me disa ditë njoftim.

BBC-së i është thënë se rezervimet ekzistuese në disa hotele, duke përfshirë konferencat e biznesit dhe dasmat, janë anuluar në një njoftim të shkurtër.

Top Channel