A e vizitoi Putini Mariupolin? Gerashchenko publikon tri versionet: Cili mendoni se është i vërteti?

20/03/2023 20:52

A vizitoi vërtetë presidenti rus Vladimir Putin Mariuopolin, apo ishte sozia e tij? 

Dilema është e madhe dhe sipas ekspertëve ndërkombëtar shanset janë të larta që Putini të ketë dërguar sozinë e tij. Sakaq, në të njëjtën linjë është edhe pala ukrainase.

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm ukrainas, Anton Gerashchenko, ka publikuar një fotografi në të cilën shfaqet “Putini në tri versione”.

“Cili mendoni se është i vërteti?”, ka shkruar Gerashchenko në përshkrimin e fotografisë së publikuar në Twitter. Dhe sigurisht ka pasur komente të shumta me njërin prej tyre që thoshte se “Putini definitivisht nuk shkoi në Mariupol”.

Vlen të theksohet se, udhëtimi i Putinit në Mariupol ishte i pari në territorin e pushtuar që nga fillimi i agresionit vitin e kaluar.

Ai erdhi pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus. Mariupol u rrafshua me tokë kur u pushtua nga Rusia në ditët e para të luftës.

Popullsia e saj tani është vetëm një e dhjeta e asaj që ishte para konfliktit, kanë thënë ukrainasit.

Top Channel