Përdhunoi e vrau 14-vjeçaren, ushtari amerikan: Nuk i shikoja irakianët si njerëz

18/03/2023 11:09

Një ushtar amerikan që përdhunoi dhe vrau një vajzë, 14 vjeç, ka deklaruar se nuk i mendonte irakianët si njerëz në një intervistë rrëqethëse para se të vdiste.

Krimineli i luftës Steven Dale Green, i cili u dënua për përdhunimin dhe vrasjen e një vajze 14-vjeçare irakiane dhe vrasjen e familjes së saj, kishte përshkruar tmerret e luftës dhe se si rrethanat në të cilat ndodhej e çnjerëzuan atë.

Ai tha se kjo e shtyu atë të kryente mizori të sëmura në Irak përpara se të vriste veten në vitin 2014.

Në intervistat që dha pas kthimit në SHBA, ai përshkroi ndikimin e thellë dhe shkatërrues që lufta ka tek individët dhe traumat dhe efektet psikologjike që përjetojnë ushtarët.

Ushtari i 101-të i Airborne Green tha se ai nuk i mendonte civilët irakianë si njerëz pasi u ekspozuan ndaj dhunës ekstreme të zonës së luftës.

Green tha se krimet e tij u nxitën pjesërisht nga përvojat në “Trekëndëshin e Vdekjes” veçanërisht të dhunshme të Irakut, ku dy nga rreshterët e tij u qëlluan për vdekje.

“Ato vdekje më ngatërruan shumë keq. Nuk ka asnjë fjalë që do të përshkruante se sa shumë i urreja këta njerëz. Unë nuk mendoja se këta njerëz ishin njerëz. Unë isha i çmendur. Unë isha vetëm aty jashtë. Nuk mendoja se do të jetoja”, ka thënë Green.

Ai përmendi gjithashtu mungesën e udhëheqjes dhe ndihmës nga ushtria dhe tha se ai dhe ushtarët e tjerë në postbllokun e Bagdadit ndiheshin të braktisur dhe gjenin ngushëllim tek alkooli dhe droga.

Vrasjet e Mahmudiyah

Një nga ato ditë, ai dhe katër ushtarë të tjerë shkuan në shtëpinë e një familjeje irakiane në Jusufiya, një qytet afër Mahmudiyah, rreth 20 milje në jug të Bagdadit.

Green, atëherë 21 vjeç, James Barker, Paul Cortez, Jesse Spielman dhe Bryan Howard mbërritën atje me qëllimin për të përdhunuar vajzën adoleshente që jetonte atje me familjen e saj.

Ushtarët thuhet se kishin pirë alkool dhe kishin veshur rroba civile për të shmangur zbulimin. Pasi hynë në shtëpi, me radhë përdhunuan Abeer Qassim al-Janabi, e cila ishte 14 vjeç. Pas përdhunimit, Green dyshohet se ka qëlluar dhe vrarë Abeer, si dhe prindërit e saj dhe motrën gjashtë vjeçare.

Ushtarët më pas i vunë flakën shtëpisë në përpjekje për të mbuluar krimin dhe hodhën një armë në një kanal. Krimi shkaktoi zemërim të gjerë në Irak dhe në mbarë botën dhe ngriti pikëpyetje në lidhje me sjelljen e trupave amerikane në luftën në Irak.

Dy javë pas krimit, Green u shkarkua nga ushtria për shkak të një çrregullimi të personalitetit dhe u kthye në SHBA si civil.

Green tha se njerëzit duhet të dinë se veprimet e tij ishin pasojë e rrethanave të tij në një zonë lufte, por ai nuk po kërkonte dhembshuri ose nuk po përpiqej të justifikonte veprimet e tij.

Ai u arrestua menjëherë pasi kishte marrë pjesë në funeralin e një ushtari tjetër dhe në vitet që pasuan, Green u përball me procedurat ligjore me një dënim përfundimtar për përdhunimin dhe vrasjet në 2011.

Katër ushtarë të tjerë aktivë u akuzuan për të njëjtin krim dhe avokatët e Green kërkuan një urdhër për të parandaluar mbulimin e mëtejshëm mediatik.

Kërkesa u refuzua përfundimisht nga një gjykatës federal dhe Green u shpall fajtor për akuzat dhe u dënua me burgim të përjetshëm pa mundësi lirimi me kusht.

 

Top Channel