“Një dimër për librat e historisë”, qyteti malor i Kalifornisë ‘i varrosur’ nën stuhinë dimërore 

18/03/2023 21:13

Pak vende përjetojnë bukurinë dhe “tërbimin” e botës të Kalifornisë si South Lake Tahoe.

Qyteti piktoresk prej 21,000 banorësh, i vendosur lart në malet e Sierra Nevada dhe i famshëm për vendpushimet e tij të skive, ka duruar një zjarr të egër, thatësirë ​​dhe tani sasi të rrezikshme bore, të gjitha në një periudhë afërsisht dyvjeçare.

Gjatë gjithë marsit, sistemet e stuhive në lartësi të mëdha të njohura si lumenj atmosferikë goditën Liqenin Jugor Tahoe gjatë asaj që shkencëtarët e klimës e kanë quajtur “një dimër për librat e historisë”.

Reshjet e dendura të borës shembën çatitë, mbyllën dyqanet ushqimore, bllokuan banorët në shtëpitë e tyre dhe i bënë autostradat të pakalueshme. Disa pjesë të rajonit mbeten nën paralajmërimet për përmbytjet që mund të vazhdojnë deri në pranverë, pasi bora pritet të shkrihet me reshje shiu dhe temperatura më të larta.

 

Drejtuesit e qytetit dhe shkencëtarët e klimës thonë se ekstremet e motit që po përjeton South Lake Tahoe parashikojnë një të ardhme dramatike për të gjithë shtetin.

Shumë qarqe janë nën urdhra emergjence. Komunitetet në malet San Bernardino, rreth dy orë me makinë në lindje nga Los Anxhelosi, u shkatërruan kohët e fundit nga reshjet e dendura të borës që dëmtuan strukturat dhe lanë banorët e papërgatitur të paaftë për të lënë shtëpitë e tyre për furnizimet bazë.

Top Channel