Foto/ Miliona peshq të ngordhur pranë qytetit australian, shkak temperaturat e larta

18/03/2023 16:26

Banorët në një qytet rajonal australian janë zgjuar për të gjetur miliona peshq të ngordhur në lumin e tyre.

Ata thonë se kjo është ngjarja më e madhe e ngordhjes së peshkut që ka goditur qytetin.

Vdekjet e peshqve në shkallë të gjerë u raportuan për herë të parë të premten në mëngjes në qytetin Menindee të Uellsit të Ri Jugor (NSW).

Autoriteti i lumit të shtetit tha se ishte rezultat i një vale të vazhdueshme të të nxehtit që prek lumin Darling-Baaka.  Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

“Me siguri do të jetë pak më konfrontuese sot,” tha një banor, ndërsa paralajmëroi se vendasit po prisnin që edhe më shumë peshq të ngordhnin pasi peshqit tashmë të dekompozuar thithin më shumë oksigjen nga uji.

Rreth 500 njerëz jetojnë në qytet në Uellsin e Ri Jugor në perëndim të largët. Lumi Darling-Baaka është një pjesë e pellgut të Murray Darling, sistemi më i madh lumor i Australisë.

Ngordhjet e peshkut janë shqetësuese për komunitetin lokal, ndërsa temperatura në Menindee pritet të arrijë në 41C të shtunën.

Vendasit përdorin ujin e lumit për t’u larë, por me kalimin e kohës ata njerëz nuk do të jenë në gjendje të kenë qasje në atë ujë për përdorim shtëpiak.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel