Moti ekstrem në Malawi/ Ekipet e shpëtimit kalojnë natën në majë të pemëve, 225 të vdekur

15/03/2023 14:10

Dy ushtarë kanë kaluar natën në majën e një peme në Malawi të shkatërruar nga përmbytjet për të mos u rrëmbyer nga rrymat e fuqishme të një lumi poshtë tyre.

Ushtarët ishin në një mision për të shpëtuar të mbijetuarit nga përmbytjet kur varka e tyre u përmbys, duke i detyruar ata të notonin derisa arritën në një pemë. Ushtarët ishin dërguar të martën për të shpëtuar familjet e bllokuara në një fshat në rrethin Mulanje, rreth 80 km (50 milje) nga Blantyre.

Malavia jugore është goditur nga stuhia tropikale Freddy, me 225 njerëz të vrarë dhe 20,000 të zhvendosur.

Ekipet e shpëtimit kanë përdorur lopata për të gjetur të mbijetuar nën baltë. Disa shtëpi janë shembur.

Kryeqyteti tregtar i Malavi, Blantyre është prekur më keq, me shumë njerëz që kanë vdekur nga rrëshqitjet e dheut në qytetin kodrinor.

“Fëmija ishte zhytur deri në kokë në baltë. Ajo po qante për ndihmë. Edhe pse uji ishte shumë i fortë, ne arritëm ta kalonim dhe ta shpëtonim, ishte shumë e vështirë, por ne arritëm ta tërhiqnim”, tha një banor.

Qeveria ka shpallur gjendje fatkeqësie në 10 rrethe që janë goditur më rëndë nga stuhia.

Shembja e rrugëve dhe urave kishte penguar operacionet e shpëtimit, ndërsa helikopterët kishin vështirësi në fluturimin për shkak të shirave të dendur dhe erërave të forta. Shërbimet e urgjencës janë mbingarkuar, me ushtrinë dhe policinë që luajnë një rol vendimtar për të shpëtuar komunitetet e bllokuara në terrene më të larta.

Qeveria ka apeluar për ndihmë për dhjetëra mijëra njerëz që kanë mbetur pa ushqim dhe strehim.

Freddy është një nga vetëm katër stuhitë në histori që ka përshkuar të gjithë Oqeanin Indian nga Australia veriperëndimore në Afrikën kontinentale. Freddy mund të jetë gjithashtu cikloni tropikal më jetëgjatë i regjistruar, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës po i bën stuhitë tropikale në mbarë botën më të lagështa, më të erës dhe më intensive. Numri i të vdekurve pritet të rritet në Malavi pasi disa zona mbeten të bllokuara për shkak të shiut të pamëshirshëm dhe erërave të forta.

Stuhia ka dëmtuar gjithashtu furnizimin me energji elektrike, me shumicën e pjesëve të vendit që përjetojnë ndërprerje të zgjatura.

Top Channel