Ushtari rus arrestohet nga policia ukrainase pas gjashtë muajsh i fshehur

14/03/2023 14:38

Një ushtar rus i cili pretendon se ka shmangur zbulimin në rajonin e Kharkiv të Ukrainës për gjashtë muaj është arrestuar, thotë policia ukrainase.

Ushtari 42-vjeçar u ndalua nga anëtarët e forcave të armatosura ukrainase ndërsa ata po patrullonin rrethin Kupiansk, tha departamenti rajonal i policisë së Kharkiv.

Zona u rimor nga forcat ukrainase shtatorin e kaluar.

Ushtari i tha policisë se ishte fshehur në ndërtesa të braktisura që atëherë. Pasi e gjetën të hënën, policia zbuloi se burri – i veshur me rroba civile – ishte një ushtar i Brigadës së 27-të të Gardës së Veçantë të Pushkës me Motor të Rusisë dhe ishte banor i rajonit të Moskës.

Ushtari u dërgua në një stacion policor lokal për hetime të mëtejshme, tha një deklaratë e policisë.

Kupiansk – shtëpia e një kryqëzimi të rëndësishëm hekurudhor – ka dëshmuar luftime të ashpra që nga fillimi i luftës vitin e kaluar, me Rusinë që ka marrë kontrollin brenda pak ditësh dhe duke pushtuar qytetin për disa muaj.

Megjithëse zona u rimor nga trupat ukrainase shtatorin e kaluar, ajo është nën kërcënimin e përpjekjeve ruse për ta rimarrë atë edhe një herë. Disa banorë u urdhëruan të largoheshin nga zona për shkak të “situatës së paqëndrueshme të sigurisë” nga zyrtarët ukrainas në fillim të marsit.

Të martën, kreu i administratës rajonale të Kharkiv, Oleg Sinegubov, tha se qyteti – së bashku me të tjerët në rajon – ishte nën zjarr nga trupat ruse.

Top Channel