Kalifornia “e mallkuar” nga moti ekstrem, vendi goditet nga stuhia “Pineapple Express”

12/03/2023 15:40

Shiu i rrëmbyeshëm ka sjellë përmbytje të menjëhershme dhe rrëshqitje dheu në Kaliforni, duke mbyllur rrugët, duke shkatërruar pemë dhe duke rritur frikën nga ortekët, në stuhinë e fundit të dimrit që goditi shtetin.

Presidenti Joe Biden ofroi ndihmë urgjente federale për fenomenin, të njohur si “Anaapple Express”. Ky është lumi i 10-të i ashtuquajtur atmosferik i shtetit këtë dimër. Lumenjtë atmosferikë ndodhin kur uji avullon në ajër dhe transportohet nga era, duke formuar rryma të gjata që rrjedhin në qiell si lumenjtë që rrjedhin në tokë. Ato mund të çojnë në shi të fortë dhe borë malore.

Ky sistem – i cili filloi të enjten – njihet si “Anaapple Express” sepse sjell lagështi të ngrohtë subtropikale në të gjithë Paqësorin nga afër Hawaii.

“Jetët dhe pronat janë në rrezik të madh”, tha Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS). “Zonat që normalisht nuk përjetojnë përmbytje të shpejta do të përmbyten.”

Pothuajse 39 milionë banorët e Kalifornisë ishin nën një lloj paralajmërimi të motit që nga e premtja.

Kalifornia është ende e tronditur nga një sërë ngjarjesh ekstreme të motit këtë muaj dhe të fundit. Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në 34 qarqe të shtetit në mes të një prej dimrave më të lagësht të regjistruar ndonjëherë.

Gati 10,000 banorë të Kalifornisë ishin nën urdhra evakuimi të premten në mbrëmje, sipas drejtorit të shërbimeve të urgjencës të shtetit. Pothuajse 50,000 shtëpi dhe biznese kanë humbur energjinë elektrike, sipas faqes së internetit PowerOutage.us.

Të paktën tetë vdekje ishin duke u hetuar si të lidhura ndoshta me motin, ndërsa dy vdekje janë të lidhura përfundimisht me stuhitë.

Top Channel