Një i vdekur dhe 79 policë janë marrë peng në Kolumbi

03/03/2023 16:22

Një oficer policie ka vdekur dhe 79 të tjerë janë marrë peng gjatë protestave në provincën jugore Caquetá të Kolumbisë.

Dhuna shpërtheu të enjten pasi banorët bllokuan kompleksin e kompanisë së kërkimit të naftës Emerald Energy. Shumë nga protestuesit janë banorë ruralë dhe indigjenë që duan të ndërtojë infrastrukturë të re rrugore rreth zonës San Vicente del Caguan.

Një civil u vra gjithashtu dhe nëntë punëtorë të fushës së naftës u kapën së bashku me oficerët e policisë. Video tregonte pengjet të ulur në një dhomë të mbushur me njerëz në rreshta karrigesh dhe në dysheme.

Zyrtarët e qeverisë lokale thanë se oficeri vdiq nga dhuna me hanxhar, ndërsa civili u vra nga të shtënat me armë zjarri.

Protestat në zonat pranë operacioneve të energjisë dhe minierave në Kolumbi janë të zakonshme pasi komunitetet kërkojnë që kompanitë të ndërtojnë infrastrukturë, duke përfshirë rrugë dhe shkolla.

Policia tha se një nëngrup disident i rebelëve të Farc-ut, të cilët hodhën poshtë marrëveshjen e paqes të vitit 2016, ishin të pranishëm në rajon dhe mund të kenë provokuar trazirat.

Presidenti kolumbian Gustavo Petro tha se shpresonte se ata do të liroheshin dhe kërkoi ndihmë mjekësore nga Kryqi i Kuq.

Top Channel