Lufta e ‘përgjakshme’ merr fund/ Argjentina tërhiqet, Ishujt Falkland i përkasin Britanisë

03/03/2023 21:25

Britania e Madhe ka ëmbëngulur se Ishujt Falkland janë britanikë pasi Argjentina prishi një marrëveshje bashkëpunimi dhe nxiti bisedimet mbi sovranitetin e ishujve.

Argjentina u tërhoq nga pakti këtë javë dhe informoi Sekretarin e Jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly.

Ishujt Falkland iu nënshtruan një lufte të përgjakshme në vitin 1982, kur Argjentina u përpoq të bënte një pretendim territorial.

Në përgjigje, Cleverly shkroi në Twitter: “Ishujt Falkland janë britanikë. Ishullorët kanë të drejtë të vendosin vetë për të ardhmen e tyre, ata kanë zgjedhur të mbeten një Territor i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar vetëqeverisëse.”

Cleverly u informua për vendimin nga homologu i tij argjentinas Santiago Cafiero kur dyshja u takuan në samitin e G20 në Indi në fillim të kësaj jave. Cafier bëri thirrje për bisedime mbi sovranitetin e Ishujve Falkland, të njohur në Argjentinë si Malvinat.

“Argjentina ka zgjedhur të largohet nga një marrëveshje që ka sjellë ngushëllim për familjet e atyre që vdiqën në konfliktin e vitit 1982”, tha ministri i Mbretërisë së Bashkuar për Amerikat, David Rutley.

Ishujt Falkland janë një territor britanik përtej detit në jugperëndim të Oqeanit Atlantik. Argjentina ka pretenduar prej kohësh sovranitetin mbi ishujt. Argjentina pushtoi në 1982 në një përpjekje për të rimarrë sovranitetin dhe tha se kishte trashëguar Ishujt Falkland nga Spanja në vitet 1800.

Pasoi një luftë e shkurtër por e ashpër që zgjati 74 ditë – me 655 argjentinas, 255 britanikë dhe tre viktima në Falkland – përpara se forcat britanike të rifitonin kontrollin më 14 qershor 1982.

Top Channel