Pati një ndryshim tonesh këtë sezon në shfaqjet e veshjeve për meshkuj.

Përpara koleksioneve, konsultimi me disa nga ekspertët e veshjeve për meshkuj, në kërkim të një kontrolli vibe është i rëndësishëm. Shumica e tyre ranë dakord se sezoni i vjeshtës 2023 do të sillte një kthim në rrobaqepësi dhe se mendësia e përgjithshme do të anonte në atë klasiken dhe një këndvështrim të rinovuar mbi elegancën tradicionale.

Kjo ishte e vërtetë për disa nga shfaqjet më të përfolura të sezonit: në Saint Laurent, Anthony Vaccarello krijoi një marrëdhënie simbiotike pa kompromis midis koleksioneve të tij për femra dhe meshkuj, magjepsja dekadente e të parës duke informuar të dytën, ndërsa Kim Jones dyfishoi romantikën e tij, vizion i ngjashëm me modën për veshjet e meshkujve në Dior Men me prerje ekspresive dhe pëlhura luksoze që vendosin një nivel të lartë për sezonin.

Miuccia Prada dhe Raf Simons prezantuan një koleksion të rrënjosur në silueta tradicionale, të prera sërish si për t’u përshtatur me “burrin” modern. Dhe pas sezoneve të eksperimenteve lozonjare dhe sfiduese Duchampian në Loewe, Jonathan Anderson prezantoi gjithashtu një pastrues paletash; duke formuluar një gardërobë thelbësore prej mëndafshi të harlisur, lëkure dhe…metal.

Nëse vitet e kaluara përfaqësonin një largim nga tradita – larg rrobaqepësisë së pastër, copave prej lëkure dhe elegancës – 2023 gjen stilistë të etur për të ripunuar klasikët, vetëm tani ata po zbatojnë atë që kanë përftuar nga eksperimentet e fundit të modës me estetikë të çuditshme, elementë kryesorë të veshjeve të grave, rroba sallonesh dhe veshje rruge.

Rrobaqepësia nuk është më thjesht uniforma e korporatës, por një tjetër mjet kryesor për përzierjen së bashku me pjesën tjetër të garderobave tona. Supet e pjerrëta dhe prerja me shpatulla të gjera dhe të tërhequra përpara ishin dy ide të drejtuara këtë sezon dhe dizajnerët i gjetën veshjet klasike të zyrës të pjekura për një përditësim.

Tani, një pamje më e rregullt në koleksionet e meshkujve, fundet shkuan gjatë, më në fund gjetja e një siluetë të veçantë të gjithanshme për të gjithë ata që veshin veshje për meshkuj (që maxi-të ishin në trend në koleksionet e femrave vitin e kaluar nuk është rastësi). Të veshura, të tejdukshme dhe të zbukuruara “majat e jashtme” paraqitën një mesazh të fortë dhe të fokusuar edhe këtë sezon – është koha që t’i lini pas ato bluza të zeza dhe të visheni.

Diku tjetër, xhaketat e zhveshura evoluan në eksperimente të çuditshme me fryrje, ndërsa rrobat e pritjes dhe sportet që ishin kaq thelbësore në pjesën e hershme të pandemisë janë shndërruar në propozime të vërteta për dalje. Lexoni së bashku për 9 trendet nga shfaqjet e veshjeve për meshkuj të vjeshtës 2023 që vendosin tonin për vitin e ardhshëm.

FOTO GALERI
3/19

Top Channel