Hidhet poshtë pretendimi i Rusisë, nuk gjendet asnjë pajisje ushtarake në centralet bërthamore të Ukrainës

24/01/2023 18:40

Një inspektim i centraleve bërthamore të Ukrainës nuk ka arritur të gjejë asnjë pajisje ushtarake, duke hedhur poshtë një pretendim të mëparshëm nga Rusia, i tha Parlamentit Evropian shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi.

Grossi u shpreh se agjencia e tij kishte krijuar një prani të përhershme në të gjitha objektet bërthamore të Ukrainës dhe ai kishte urdhëruar inspektime sot për të përcaktuar nëse ndonjë prej tyre përmbante pajisje ushtarake.

Ai tha gjithashtu se kjo ishte hera e dytë që IAEA ishte në gjendje të “demontonte akuzat për gjëra të paligjshme dhe gjëra shumë të rrezikshme që ndodhin në këto objekte”. 

“Rezultati i atyre inspektimeve ishte negativ”, tha ai.

Dje, shërbimi i inteligjencës së jashtme të Rusisë (SVR) akuzoi Ukrainën për ruajtjen e armëve të furnizuara nga perëndimi në stacionet e energjisë bërthamore në të gjithë vendin.

Agjencia ruse e spiunazhit nuk dha asnjë provë për pretendimin.

Një deklaratë e SVR tha se raketat HIMARS të furnizuara nga SHBA, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe municionet e artilerisë ishin dorëzuar në stacionin e energjisë bërthamore Rivne në veriperëndim të Ukrainës.

Megjithatë, Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit Volodomyr Zelenskyy, tha se vendi i tij nuk kishte përdorur kurrë termocentrale bërthamore për të ruajtur armët.

Top Channel