Hulumtimet kanë treguar se uria nuk është e njëjtë për të gjitha ushqimet.

Nëse jeni të uritur me siguri keni dëshirë për ushqime të pasura me sheqer, karbohidrate ose yndyrë.

Kjo mund të jetë arsyeja pse njerëzit rrallë thonë se dëshirojnë një mollë.

Në vend të kësaj, ne priremi të duam patate të skuqura, biskota ose pica. Karbohidratet nuk i heqin hormonet e urisë për aq kohë sa yndyrat ose proteinat. Ushqimet e përpunuara duket se nxisin oreksin, megjithëse shkencëtarët janë ende të paqartë se pse.

Ushqimet me kalori të lartë, të paktën te brejtësit, shkaktojnë inflamacion në zonat e trurit që rregullojnë peshën trupore që rrit konsumin e këtyre ushqimeve. Të hanë sa më shumë që të munden ndërsa ushqimi është i bollshëm ka kuptim për arinjtë që bëhen gati të flenë në dimër.

Por nëse i njëjti inflamacion ndodh në trurin e njerëzve, mund të krijojë një cikël të ndjenjës së urisë dhe zgjedhjes së ushqimeve të shijshme me kalori të lartë pa pushim.

Stresi i rëndë rrit kortizolin i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë rritje të oreksit. Përveç kësaj, është treguar se stresi zakonisht i bën njerëzit të kërkojnë ushqime si karbohidratet dhe ëmbëlsirat, të cilat nuk mund t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Përpiquni të gjeni mënyra të tjera për të reduktuar stresin që ndjeni, për shembull duke bërë një shëtitje ose duke u ushtruar në shtëpi.
Ndërkaq, gjumi luan një rol kyç në rregullimin e hormoneve, të cilat ndihmojnë në rregullimin e urisë. Mungesa e gjumit ka qenë e lidhur me rritjen e niveleve të ghrelinës, një hormon stimulues i oreksit dhe uljen e niveleve të leptinës, një hormon i ngopjes.

Kur nuk keni fjetur mjaftueshëm, keni më shumë gjasa të ndiheni të uritur dhe të dëshironi ushqime me sheqer.

Shmangni alkoolin dhe ushqimin para gjumit dhe duke lënë pajisje si telefoni ose laptopi në një dhomë tjetër. Meqenëse etja, oreksi dhe uria kontrollohen nga e njëjta zonë e trurit, nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh nëse je vërtet i uritur apo thjesht i etur.

Pra, sigurohuni që të qëndroni të hidratuar për të rritur funksionimin e duhur të trupit tuaj dhe për të shmangur dëshirat. Disa njerëz hanë sasi të mëdha ushqimi, pa shtuar asnjë kilogramë, ndërsa të tjerë shëndoshen edhe nëse hanë vetëm pak. Shkencëtarët besojnë se e kanë zgjidhur këtë mister.

Top Channel