TikTok vazhdon të akuzohet për mashtrim dhe mungesë të sigurisë, këtë herë paditet nga SHBA

08/12/2022 11:01

Aplikacioni popullor i mediave sociale TikTok është paditur nga shteti amerikan i Indianës.

Prokurori i përgjithshëm i saj Todd Rokita ka akuzuar kompaninë mëmë të TikTok, ByteDance, për shkelje të ligjeve të shtetit për mbrojtjen e konsumatorëve.

Dy padi u ngritën të mërkurën. I pari pretendon se aplikacioni i ekspozon përdoruesit e rinj ndaj përmbajtjeve të papërshtatshme që promovojnë alkoolin, duhanin dhe drogën, përmbajtje seksuale, dhe ofendime të forta.

Në ankesën tjetër, Rokita gjithashtu pretendon se TikTok nuk zbulon potencialin e qeverisë kineze për të hyrë në informacione të ndjeshme të konsumatorëve.

“TikTok është një ujk në petkun e deleve”, sipas dokumenteve të gjykatës.

“Për sa kohë që TikTok lejohet të mashtrosh dhe të të mashtrojnë konsumatorët e Indianës në lidhje me rreziqet ndaj të dhënave të tyre, këta konsumatorë dhe privatësia e tyre janë pre e lehtë”, shton ai.

Rokita tha se paditë janë të parat e nisura nga një shtet amerikan kundër ByteDance.

Njoftimi i padive vjen pasi shtetet e tjera amerikane si Teksasi, Dakota e Jugut dhe Karolina e Jugut kanë ndaluar përdorimin e TikTok në pajisjet e qeverisë shtetërore.

Muajin e kaluar, kreu i FBI-së ka thënë se TikTok përbën një shqetësim për sigurinë kombëtare.

Administrata Biden ka qenë në bisedime me zyrtarët e TikTok për muaj të tërë ndërsa ata përpiqen të arrijnë një marrëveshje të sigurisë kombëtare për të mbrojtur të dhënat e qindra miliona përdoruesve të saj në SHBA.

TikTok po përballet gjithashtu me sfida ligjore nga Mbretëria e Bashkuar, ku kompania e mediave sociale mund të përballet me një gjobë prej 27 milion £ për dështimin në mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve kur ata përdorin platformën.

Top Channel