Radev: Bullgaria dhe Greqia dëshmuan se dy vende mund të lënë pas çështjet e së kaluarës

08/12/2022 16:25

Bullgaria dhe Greqia kanë dëshmuar se dy vende dhe dy popuj mund të lënë pas çështjet e së kaluarës dhe të zhvillojnë një partneritet strategjik të bazuar në vlerat tona evropiane, tha presidenti Rumen Radev në një konferencë pasi i dha presidentes greke Katerina Sakellaropoulou, Urdhrin e Vargmalit Ballkanik, për shërbimet e saj në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Sakellaropoulou ndodhet për një vizitë zyrtare në Bullgari me ftesë të Rumen Radev.

“Vizita e sotme e presidentes së Greqisë është theksim i marrëdhënieve jashtëzakonisht dinamike mes dy vendeve tona gjatë vitit të kaluar dhe shprehje e nivelit të shkëlqyer të bashkëpunimit mes Bullgarisë dhe Greqisë”, tha Radev.

Sipas fjalëve të presidentit, zhvillimi i marrëdhënieve dypalëshe është i një rëndësie strategjike për sigurinë, paqen dhe prosperitetin në të gjithë rajonin.

Sipas Radev, Bullgaria dhe Greqia kanë bërë përparim në shumë fusha gjatë viteve të fundit.

“Edhe në vitet e pandemisë, vetëm në tri vjetët e fundit tregtia e dyanshme është rritur me më shumë se 1 miliard euro”, tha kreu i shtetit.

Tregtia mes dy vendeve ka arritur në 4.5 miliardë euro, theksoi presidenti. Më tej ai foli për kontributin e rëndësishëm të dy vendeve në zhvillimin e lidhjes energjetike në rajon.

“Ajo që Bullgaria dhe Greqia kanë bërë duke ndërtuar vetë dhe në nivelin më të lartë të teknologjisë, interkoneksionin e gazit midis Greqisë dhe Bullgarisë, ka kontribuar jo vetëm në ngritjen e imazhit, aftësive teknologjike të vendeve tona, por edhe në diversifikimin real të furnizimet me gaz për rajonin e Evropës Qendrore dhe Lindore”, tha presidenti.

Bullgaria është shumë e interesuar dhe po bën përpjekje së bashku me Greqinë që terminali i gazit të lëngshëm në Aleksandropolis të përfundojë në kohë dhe ky vend të mund të marrë gaz të lëngshëm nga ky terminal vitin e ardhshëm, tha presidenti.

Ai kujtoi se Bullgaria ka 20% të aksioneve në terminal. Greqia merr mbi 30% të energjisë elektrike nga Bullgaria, si dhe mbi 45% të importeve të grurit, shtoi Radev.

“Për ne është qenësore të rifillojmë projektin e harruar prej kohësh të tubacionit të naftës midis Burgasit dhe Aleksandropolisit, por këtë herë të ndryshojmë drejtimin – nga Aleksandrupolis në Burgas. Kjo do të mundësojë furnizimin nga një burimi qenësor jo vetëm për Bullgarinë, por edhe për Rumaninë, Ukrainën dhe vendet e tjera të gjirit të Detit të Zi”, tha ai.

Top Channel