10 dështimet më të mëdha të filmave të animuar të Disney

04/12/2022 14:13

Përpara se “Strange World” të shfaqej premierë gjatë fundjavës së Falenderimeve, ne pyesnim nëse Disney mund të tërhiqte audiencën në një film të animuar që nuk ishte një muzikal apo një vazhdim.

Tani ne e dimë përgjigjen, një jo e fortë. Pavarësisht vlerësimeve përgjithësisht pozitive, fushata e përgjithshme e marketingut të filmit nuk u dha fansave të Disney-t një arsye bindëse për ta parë atë në kinema dhe ai dështoi në arkë (me thënë të drejtën, asnjë nga publikimet e reja të fundjavës nuk pati hapje të shkëlqyera). Filmi fitoi vetëm 18.6 milionë dollarë në vend dhe 27.8 milionë dollarë në mbarë botën. Krahasoni atë me një buxhet të vlerësuar prej 120 milionë dollarësh dhe Disney po shikon shumë shënime të kuqe në librin e tij. Edhe nëse filmi arrin disi të kapërcejë zhgënjimin fillestar dhe të ndërtojë shifrat e tij në javët në vijim, kjo kërkon shumë terren për të krijuar.

Në rast se jeni kurioz, këtu është një listë e filmave që u konsideruan të dështuar për shkak të performancës së dobët në arkë në shfaqjet e tyre fillestare teatrale. Ju mund të habiteni kur gjeni disa klasikë të dashur në këtë listë; ata mund të konsiderohen të suksesshëm tani, por në kohën kur dolën ishin katastrofa financiare. Mbani në mend se këto totale bazohen në arkat e teatrove mbarëbotërore dhe nuk përfshijnë ripublikime të mëvonshme, transmetime ose video në shtëpi, të cilat të gjitha kanë rritur performancën e tyre të përgjithshme ndër vite. Ndoshta do të vijë një ditë, ndoshta në një të ardhme të largët, kur “Strange World” do të marrë gjithashtu meritën e saj.

10. Fantasia 2000 (1999)

Buxheti: $85 million

Fitimet në arkë: $90 million

Michael Eisner, i cili ishte kreu i Disney në kohën kur u publikua ky film, thuhet se e quajti Fantasia 2000 “Marrëzia e Roy”, sipas nipit të Walt, Roy E. Disney, i cili e bëri këtë projektin e tij të përkëdhelur. Për të qenë i drejtë, megjithatë, ishte Eisner ai që ndriçoi filmin në radhë të parë pasi pa një interes të ripërtërirë për Fantasia origjinale (gjithashtu një dështim në kohën e publikimit të tij) falë një ripublikimi të 50-vjetorit dhe një botimi special. në videon e shtëpisë. Ndër sfidat e tjera, Fantasia 2000 pati një shfaqje të pazakontë teatrale me dy skena, duke filluar me një angazhim ekskluziv në teatrot IMAX dhe më pas duke kaluar në një shfaqje më të gjerë. Ajo arriti të kthejë 85 milionë dollarë kostot e prodhimit gjatë asaj periudhe, por mezi.

9. Bambi (1942)

Buxheti: $858,000

Fitimet në arkë: $2.9 million

Një nga shumë filmat që vuajti për shkak të një publikimi në mes të Luftës së Dytë Botërore, Bambi ishte filmi i pestë i animuar i prodhuar nga Walt Disney Productions dhe i pari që nuk kishte asnjë lloj elementi fantazi në të. Publiku nuk dinte çfarë të bënte për këtë film të animuar të natyrës me tema të rënda dhe disa momente mjaft të errëta. Bambi përfundimisht do të vinte në vetvete përmes një sërë rishfaqjesh teatrale (të paktën një në dekadë që nga vitet ’40) që i kanë shtuar në mënyrë të konsiderueshme shifrat e saj në arkë dhe e kanë vendosur atë një vend të përhershëm në mesin e më të dashurve të animuarve klasikë të Disney-t.

8. The Sword In The Stone (1963)

Buxheti: $3 million

Fitimet në arkë: $4.7 million

Filmi i fundit i animuar që u publikua gjatë jetës së Walt Disney nuk ishte, mjerisht, as një sukses krijues dhe as financiar. “The Sword In The Stone” ishte këndvështrimi i Disney për legjendën Arthuriane, i frymëzuar nga libri “The Once And Future King”. Produksioni u përball me telashe në çdo hap – nga një vonesë për shkak të Luftës së Dytë Botërore deri te çështjet e hedhura në një histori gjarpëruese që nuk vihet kurrë në fokus – dhe produkti përfundimtar vuan si rezultat. Megjithatë, ai e ktheu buxhetin e tij gjatë shfaqjes së tij të parë teatrale dhe ka ndërtuar një trashëgimi mes fansave me kujtime të bukura të përpjekjes për të tërhequr shpatën legjendare nga guri në Disneyland, ku qëndron ende sot, pranë Carousel King Arthur.

7. Alice In Wonderland (1951)

Buxheti: $3 million

Fitimet në arkë: $2.4 million

Tani jemi në pjesën e listës që përbëhet nga filma që jo vetëm që nxorrën një diferencë të vogël fitimi, por në mënyrë aktive humbën paratë e Disney-t. Në këtë rast, një milion dollarë (kjo është ajo që studioja zyrtarisht duhej të fshinte). “Alice In Wonderland” jo vetëm që ngatërroi audiencën amerikane, ku nuk ishte shumë e njohur, por tërhoqi kritika të ashpra në MB për skak të librave të Lewis Carroll. Këtë herë nuk kishte asnjë luftë botërore apo rrethana të jashtme për t’u fajësuar për performancën zhgënjyese të filmit, dhe Disney (vetë një adhurues prej kohësh i veprave të Carroll) pranoi përgjegjësinë për mungesën e zemrës dhe historisë jokoherente të filmit.

6. Sleeping Beauty (1959)

Buxheti: $6 million

Fitimet në arkë: $5.3 million

Megjithëse njihet gjerësisht tani si një nga filmat më të mirë dhe më artistikë të animuar të Disney-t, në vitin 1959 ai nuk arriti të mahniti audiencën në arkë. Ishte gjithashtu filmi më i avancuar teknikisht dhe më i shtrenjtë i studios deri në atë moment. Pas publikimit të saj, studioja postoi humbjen e saj të parë financiare në një dekadë dhe ristrukturoi departamentin e saj të animacionit, duke përfshirë fillimin e pushimeve masive nga puna. Një pjesë e arsyes që Bukuroshja e Fjetur shpesh konsiderohet si shenjë e lartë e fazës së hershme të animacionit të Disney (teknikisht ajo bie në “Epokën e Argjendtë”) është se nga ky moment studioja uli kostot dhe i mbajti buxhetet e saj të ligëta. Dhe u tregua.

5. Fantasia (1940)

Buxheti: $2.2 million

Fitimet në arkë: $1.4 million

‘Fantasia’ pati një dalje të parë teatrale të pazakontë, gjë që e bën të vështirë gjurmimin, por vështirë se ishte një sukses në asnjë masë. Duke shpresuar për të bërë një ngjarje të madhe prej tij, Disney e ktheu filmin në një atraksion rrugor, duke e rezervuar atë në angazhime të njëpasnjëshme teatrale në të gjithë vendin. Megjithatë, ambiciet e tij ishin shumë të kushtueshme, pasi çdo prodhim kërkonte instalimin e një sistemi zanor specifik të quajtur Fantasound dhe sinjale të veçanta ndriçimi. Filmi fitoi së bashku 1.4 milionë dollarë në 11 angazhimet e tij të para, të cilat nuk mbuluan kostot teknike mbi 85,000 dollarë për teatër. Në vitin 1941, RKO mori përsipër shpërndarjen e përgjithshme të filmit, por filmi nuk do të rikuperonte kostot e tij fillestare deri në vitin 1942.

4. Pinocchio (1940)

Buxheti: $2.6 million

Fitimet në arkë: $1.4 million

Suksesi i filmit të parë të animuar të Walt Disney, “Snow White And The Seven Dwarfs”, ishte një akt i vështirë për t’u ndjekur, dhe në daljen e tij fillestare teatrale, Pinocchio vuajti nën hijen e paraardhësit të tij. Studios së re iu desh të shkruante një humbje prej 1 milion dollarësh (që ishte shumë në vitin 1940) për shkak të shkëputjes nga teatrot jashtë shtetit në fillim të Luftës së Dytë Botërore. Disney thuhet se ishte në depresion nga kthimet e dobëta, por vazhdoi me funksionin e tij të radhës ambicioz pa frikë. Fatkeqësisht, ai tipar (Fantasia) do të luftonte edhe në debutimin e tij teatror.

3. The Rescuers Down Under (1990)

Buxheti: $37.9 million

Fitimet në arkë: $27.9 million

Ky vazhdim i vakët mezi u regjistrua në arkat në fundjavën e hapjes, duke përfituar vetëm 3.5 milionë dollarë dhe duke bërë që kryetari i Walt Disney Studios, Jeffrey Katzenberg, të tërheqë të gjitha reklamat televizive, duke sjellë kthime të mëtejshme dëshpëruese. Performanca e dobët e “The Rescuers Down Under” u parashikua nga një rishfaqje e vitit 1989 e filmit origjinal të vitit 1977 The Rescuers, i cili gjithashtu nuk doli shumë mirë në kinema, por deri në atë moment prodhimi i vazhdimit ishte duke u zhvilluar mirë kështu që nuk kishte Disney nuk mund të bënte shumë veçse të gëlltiste humbjen e pashmangshme.

2. The Black Cauldron (1985)

Buxheti: $44 million

Fitimet në arkë: $21 million

Me sa duket, u deshën vetëm dy dekada e gjysmë që Walt Disney Productions të harronte mësimin e Bukuroshes së Fjetur. Në kohën kur u publikua, “The Black Cauldron” ishte filmi më i shtrenjtë i animuar i realizuar ndonjëherë dhe gjithashtu ishte një dështim masiv në kinema. Megjithatë, ndryshe nga Bukuroshja e Fjetur, ajo nuk ka mbajtur apo ka fituar lëvdata të ndezura në retrospektivë. Ky prodhim i trazuar përmbledh trazirat që po përjetonte kompania në atë kohë. Michael Eisner dhe Jeffrey Katzenberg sapo kishin hyrë në bord pas një riorganizimi ekzekutiv dhe kishin trashëguar filmin, të cilin nuk u pëlqente dhe nuk dinin se çfarë të bënin me të. Sot mbahet mend më shumë si një nga dështimet më të mëdha të Disney-t se çdo gjë tjetër.

1. Treasure Planet (2002)

Buxheti: $140 million

Fitimet në arkë: $109.5 million

Një adaptim fantastiko-shkencor i romanit klasik të ishullit të thesarit të Robert Louis Stevenson, i vendosur në hapësirë – tingëllon mirë në letër, apo jo? Me sa duket, jo për shikuesit e teatrit në 2002. “Treasure Planet” aktualisht qëndron në vendin e parë (ndoshta do të zëvendësohet nga Strange World në javët e ardhshme?) në listën e dështimeve më të mëdha të të gjitha kohërave të Disney. Pas një varg hitesh të animuara në vitet ’90 (kulmi i të ashtuquajturës rilindje të animacionit Disney), erdhi Treasure Planet, një përzierje e animacionit 2-D dhe 3-D në një kohë kur ky ishte ende një propozim shumë i shtrenjtë. Nuk përshtatej mirë në formën e Disney-t dhe audienca tashmë po përqafonte filma të animuar plotësisht me kompjuter nga Pixar dhe Dreamworks. Kjo nuk do të kishte qenë një problem madhor nëse Disney do të kishte qenë në gjendje të mbante kostot poshtë, por buxheti i fryrë i filmit nuk i afrohej potencialit të tij fitues, dhe pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori./ TAR

Top Channel