Gjermania do të dërgojë më shumë tanke kundërajrore në Ukrainë

02/12/2022 17:40

Kancelari gjerman Olaf Scholz  gjatë një bisede telefonike me presidentin rus Vladimir Putin dënoi sulmet ajrore ruse kundër infrastrukturës civile në Ukrainë.

Scholz i kërkoi Putinit që të gjejë një zgjidhje diplomatike sa më shpejt të jetë e mundur gjatë bisedës këtë të premte, që zgjati një orë.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit deklaroi se i gjithë diskutimi iu kushtua luftës së agresionit rus kundër Ukrainës dhe pasojave të saj

Kancelari theksoi vendosmërinë e Gjermanisë për të mbështetur Ukrainën në sigurimin e aftësisë së saj mbrojtëse kundër Rusisë.

Gjermania planifikon të furnizojë Ukrainën me shtatë tanke të tjera kundërajrore Gepard dhe një shtesë, 100,000 komplete të ndihmës së parë.

U diskutua gjithashtu për krizën globale të ushqimit të shkaktuar nga lufta në  Ukrainë dhe theksuan rolin e rëndësishëm të marrëveshjes së drithit, të zgjatur së fundmi nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara.

Top Channel